Zapamiętaj ten przepis: Pomidory w plastrach na zimę, jak świeże.

W mojej rodzinie tak naprawdę nikt nie przepada za przetworami.

Mąż może od czasu do czasu zjeść ogórek kiszony, a dzieci raz w roku proszą o kompot. Ale wyłącznie dla siebie przygotowuję się do zimy. Wybieram prostsze przepisy. Jednym z moich ulubionych są plastry pomidora na zimę.

Ostatnio opowiadałam o tym, jak przygotować surowe ogórki na zimę. Potem wielu czytelników pytało, co zrobić z pomidorami. Ucieszyłam się: na nie też jest podobny przepis. Do robienia pomidorów w plastrach na zimę wcale nie używam przypraw. Cebula i ocet winny spełnią swoje zadanie!

Składniki:

  • 4 kg pomidorów
  • 1 kg cebuli
  • 3 l wody
  • 3 łyżki soli
  • 4,5 łyżki cukru
  • 150 ml octu

Przygotowanie:

Dobrze wypłucz małe pomidory śliwkowe. Cebulę obrać, pokroić w cienkie półpierścienie. Przenieś je do durszlaka, zalej je wrzątkiem. Niech wyjdzie gorycz. Pokrój pomidory na plasterki, usuwając wszystkie szypułki. Rozłóż połowę cebuli na dnie słoików. Nawiasem mówiąc, pojemniki i pokrywki należy najpierw umyć i wysterylizować.

Mocno ubij plasterki pomidora na cebulę. Przykryj je i lekko dociśnij resztkami piór cebuli. Teraz zajmij się solanką. Zagotuj wodę. Do wody dodać sól, cukier i ocet winny. W rzeczywistości może być potrzebna mniejsza ilość solanki. Spodziewaj się dodania 1 łyżki na 1 litr wody,  sól – 1,5 łyżki, cukier i 50 ml octu.

Po rozpuszczeniu cukru i soli, solanka jest gotowa. Posyp je pomidorami w słoikach. Teraz zamknij słoiki pokrywkami, umieść je w głębokim rondlu. Zalej słoiki gorącą wodą i sterylizuj przez 5 minut. Przekąska w słoikach jest gotowa. Pozwól im ostygnąć w temperaturze pokojowej.

Otrzymasz 14 słoików 0,5 litra z zawartością doskonałej jakości. Pomidory przechowuj w piwnicy, chociaż zawsze zostawiam kilka egzemplarzy w lodówce. Na wszelki wypadek gdy przyjdą goście lub sama zechce skosztować tej pikantnej przekąski – Niech zawsze będą pod ręką!

error: Treść zabezpieczona !!