Zacznij te ćwiczenia od dzisiaj: Neurolog pokazał najłatwiejszy sposób na poprawę pamięci.

Pamięć wraz z wiekiem ulega pogorszeniu, zwłaszcza kiedy mózg nie otrzymuje codziennej dawki zadań, wymagających od niego wysiłku, a tym samym – treningu wpływającego bezpośrednio na zapamiętywanie.

Pewnym rozwiązaniem są w tym przypadku obowiązki w pracy, które w jakiś sposób angażują mózg do działania, jednak będąc w danym momencie na długim urlopie lub emeryturze należy szukać własnych rozwiązań, ponieważ wpływanie na mózg polepsza procesy pamięciowe i zapobiega kłopotom z nimi w wieku seniorskim, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób neurologicznych w późniejszym czasie.

Codzienne trenowanie pozwala rozwinąć pamięć, wśród takich ćwiczeń znalazły się między innymi:

gesty z wykorzystaniem palców. Zadanie polega na wykonywaniu niezależnych gestów palcami, odrębnych dla każdej dłoni. Oznacza to, że jeśli lewa dłoń układa z palców kółko, to prawa pokazuje symbol litery V. Ważne, aby ćwiczenie wykonywać energicznie i szybko, zmieniając przy tym pokazywane znaki między dwiema dłońmi, co pozwoli na trening refleksu, pobudzi uważność i zaangażuje do pracy obie półkule mózgowe.

wypowiadanie słów napisanych w różnych wersjach kolorystycznych. Zadanie polega na głośnym czytaniu, jednak nie widzianego tekstu, a koloru w jakim dany wyraz został napisany. Co ciekawe, jest to spory wysiłek, ponieważ same wyrazy są określeniami słów, które często nie są zgodne z zabarwieniem literek, przez co mózg jest maksymalnie angażowany do zadania. Ćwiczenie należy wykonać dwa razy w ciągu jednej sesji, przy czym ten drugi raz w odwrotnej kolejności. Pomocne jest to w zapobieganiu wystąpienia Alzheimera.

mata zawierająca cyfry. Celem zdania jest wykorzystanie maty z cyframi w zakresie od 1 do 25, a następnie umieszczenie jej w odległości podobnej do tej, podczas czytania książek. Należy patrzeć w środkowy punkt planszy, bez rozglądania się na boki, aby z pomocą widzenia peryferyjnego objąć wzrokiem wszystkie z dostępnych wariantów liczbowych.

Trzeba w jak najkrótszym tempie odszukać poszczególne cyfry, zaczynając od 1, pozostawiając przy tym głowę nieruchomą. Sukces to odszukanie zawartych na mapie cyfr w 10 sekund, co będzie wymagało wielokrotnego treningu. Wpływa to na tempo i jakość czytania oraz zwiększa koncentrację.

pisanie z jednoczesnym użyciem dwóch rąk. Przed rozpoczęciem zadania należy przygotować dwie, oddzielne kartki papieru oraz dwa przybory do pisania. Ćwiczenie podobne jest do tego z gestami, ponieważ polega na rysowaniu kształtów geometrycznych, słów, literek  – przez każdą dłoń innego. Synchroniczny sposób pisania przygotowanie mózg do podejmowania działań z różnego zakresu w tym samym momencie.

Poza zalecanymi wyżej ćwiczeniami warto także skorzystać z porad uczonego lekarza neurologa – Lawrence’a Katza, który dla większej skuteczności pracy mózgu poleca modyfikację niektórych, codziennych oraz dobrze znanych czynności, co nie wymaga dużego wysiłku, a jednak w sposób skuteczny oraz właściwie niezauważalny wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu oraz stymuluje go. Zalecenia doktora obejmują przede wszystkim:

1. wprowadzenie do swojego życia rytuałów, wykonywanych powtarzalnie każdego dnia z użyciem ręki, która jest w danym przypadku niedominująca. Do takich zadań należy na przykład czyszczenie zębów.

2. Regularna zmiana drogi, z pomocą której dociera się w określone, dobrze znane miejsca. Częsta zmiana odbywanej trasy rozwija półkule mózgowe.

3. Oglądanie programów telewizyjnych lub filmów bez dźwięku lub z maksymalnym jego  wyciszeniem, próbując czytać przy tym jedynie z ruchu warg aktorów wypowiadane każdorazowo przez nich słowa.

4. wykonywanie znanych, rutynowych zadań życia codziennego z zamkniętymi oczami, jest to na przykład kąpiel bądź prysznic.

error: Treść zabezpieczona !!