Zapomniałem czym jest ból pleców i skurcze. Codziennie wykonuję te ćwiczenia na rozciąganie.

Wraz z upływem lat w organizmie człowieka zachodzi szereg niekorzystnych zmian. 

Między innymi więzadła i ścięgna stają się coraz sztywniejsze, a w konsekwencji zakres ruchomości stawów staje się ograniczony. Dobrym sposobem aby wspomagać nasz układ ruchu i niwelować oznaki jego starzenia jest gimnastyka i ćwiczenia rozciągające, najlepiej wykonywane każdego dnia.

Kiedy jest najlepsza pora na ćwiczenia rozciągające?

Po nocy potrzebujemy pobudzenia. Wydaje się nam, że wystarczy filiżanka kawy, ale dla naszego ciała najlepszą rozgrzewką z rana jest ruch.

Kiedy rozciągamy się rano pobudzamy krążenie, dzięki dostarczamy odpowiednią dawkę tlenu do wszystkich komórek naszego organizmu. Ponad to, wykonując ćwiczenia stretchingowe lub jogę możemy rozluźnić skurcze, które często pojawiają się w nocy.

Dawka aktywności fizycznej na początku dnia jest bardzo korzystna dla naszego mózgu. Dotlenia go i pozwala lepiej skupić skupić się na późniejszych zadaniach i efektywniej pracować.

Nie należy też nikogo przekonywać do zbawiennego wpływu porannej gimnastyki na naszą psychikę. Endorfiny wydzielane podczas wysiłku, a także zadowolenie i satysfakcja płynąca z realizacji założonego celu, jakim mogą być regularne poranne ćwiczenia, będą chroniły na przed depresją, pozwolą niwelować stres i łagodzić stany lękowe.

Poniżej przedstawiamy ćwiczenia, które można wykonać w kilka minut i każdego dnia czerpać korzyści z porannej gimnastyki.

Skłon w przód. Stań w lekkim rozkroku i ułóż stopy równolegle na szerokość bioder. Zrób wdech, podnieś ręce w górę i w czasie wydechu, spokojnie opuszczaj dłonie w kierunku podłogi. Postaraj się rozluźnić i zrobić kilka oddechów trzymając tę pozycję.

Jeżeli na początku nie dotykasz dłońmi podłogi oprzyj je na kostkach, kolanach lub udach. Po jakimś czasie regularnych ćwiczeń na pewno uda się pogłębić skłon. Takie ćwiczenie doskonale rozciąga mięśnie dwugłowe uda, mięśnie pośladkowe oraz delikatnie rozluźnia odcinki szyjny i lędźwiowy kręgosłupa.

Skłon w siadzie prostym. Usiądź na podłodze lub karimacie. Wyciągnij wyprostowane nogi przed siebie, złącz stopy. Stopniowo przesuwając ręce od ud w kierunku stóp pogłębiaj skłon.

W zaawansowanej wersji tego ćwiczenia powinno udać się złapać za zewnętrzne krawędzie stóp. Pamiętaj o spokojnym oddechu i daniu sobie czasu na przyzwyczajenie mięśni do takiego rozciągania.

Ćwiczenie rozciągająco-równoważne.

Oprzyj jedną rękę na podłodze, rękę przeciwną podnieś do góry i złap stopę nogi z tej samej strony. To znaczy, opierając się na lewej ręce, prawą ręką złap prawą nogę.

To ćwiczenie nie tylko świetnie rozciąga mięśnie czworogłowe uda, ale pozwala ćwiczyć równowagę, siłę mięśni głębokich i koncentrację.

Na taką gimnastykę warto poświęcić chwilę każdego ranka. Nawet jeśli będzie wiązało się to z ustawieniem budzika o pięć minut wcześniej.

Nasze ciało na pewno będzie nam wdzięczne a dobry nastrój nas nie opuści przez cały dzień.

error: Treść zabezpieczona !!