Czosnek w ogrodzie. Dowiedz się, jak wykorzystać jego łodygi, by nie musieć ich już nigdy wyrzucać.

Po zebraniu czosnku wiele osób pozbywa się jego łodyg i wrzuca je do kompostownika. Jednak z tej części rośliny można przygotować niesamowite potrawy, które zaskoczą wszystkich domowników oraz gości. 

Według sztuki ogrodniczej łodygi czosnku należy złamać i oderwać od pozostałej części byliny, aby nie doprowadzić do zawiązania się kwiatów, a tym samym pozbawienia składników odżywczych jadalnej cebulki. Nie trzeba łamać wszystkich łodyg.

Można zostawić dwie lub trzy, które będą wskazówką, że nadszedł odpowiedni czas na zbiór główek czosnku. Łodygi będą świetnym nawozem pod inne rośliny, ale jest również ich inne, doskonałe zastosowanie. Poznaj te cztery niesamowite przepisy i zobacz, jak zadebiutować w kuchni oryginalnymi potrawami!

1. Pesto z łodyg czosnku 

Do przygotowania tego przepisu potrzebne będą:

  • 10 łyżek oliwy z oliwek,
  • 1 szklanka pokrojonych łodyg,
  • 1 łyżeczka soli,
  • dodatkowo: kilka kropel soku z cytryny.

Przed przystąpieniem do wykonania pesto warto przygotować sobie wysterylizowane słoiczki ze szczelnymi pokrywkami. Z łodyg czosnku należy usunąć wszystkie kwiatostany i dokładnie je umyć. Kolejnym krokiem jest pokrojenie łodyżek oraz ich zmiksowanie przy pomocy blendera.

Do wykonanej pasty dodaje się sól i oliwę, a następnie dokładnie miesza całość, aż do połączenia się wszystkich składników. Pesto należy przełożyć do słoików, zamknąć wieczkiem i włożyć do lodówki. Jest to wyśmienity dodatek do kanapek, sosów, makaronów oraz ryżu. Dla urozmaicenia jej smaku do pasty można dodać sok z cytryny oraz przyprawić ją wedle własnego uznania.

2. Czosnkowa sałatka 

Sałatka z łodyg czosnku to unikalny przepis, który przypadnie do gustu wszystkim koneserom domowych potraw. Podobnie, jak w przypadku pesto, z łodyg trzeba usunąć kwiaty i dokładnie je umyć. Następnie pokrojony w cienkie plastry łodyżki gotuje się w wodzie z odrobiną soli.

Po ugotowaniu czosnku należy go dokładnie ostudzić. Zimne plasterki przekłada się do miski, dodaje oliwę, sól i sok z cytryny. Gotowe łodyżki można wymieszać z innymi warzywami, dodać jajko i posypać serem np. parmezanem. To świeża oraz lekka sałatka, doskonała na obiady w środku lata.

3. Łodyżki na ostro

Do wykonania pikantnych łodyżek potrzebna jest mieszanka przypraw w postaci:

  • pół łyżeczki chilli,
  • pół łyżeczki kurkumy,
  • do smaku: czarnego, zmielonego pieprzu.

Na patelnię wylewa się odrobinę oleju, a następnie dodaje ostrą mieszankę. Pokrojone łodyżki praży się na patelni, tak aby nie doprowadzić do ich spalenia. Ostudzony czosnek warto doprawić solą i dodać do makaronu. Łodygi na ostro mogą być również przechowywane w lodówce w zamkniętych słoikach.

4. Podpiekane łodygi

Aby wykonać pieczone łodyżki, piekarnik nastawia się na temp. 200°C. Na blachę nakłada się papier do pieczenia i kładzie na nim umyte, wysuszone łodygi czosnku. Całość posypuję się solą, pieprzem, polewa oliwą i piecze przez 20 minut. To chrupiący  aromatyczny przysmak, który z pewnością posmakuje nawet najmłodszym domownikom.

Łodyżki czosnku mają szerokie zastosowanie w kuchni i można śmiało je wykorzystywać w domowych przepisach. Od teraz nie musisz wyrzucać ułamanych części rośliny – przygotuj z nich lekkie i apetyczne potrawy! 

error: Treść zabezpieczona !!