Pod koniec kwietnia wlej pół litra tego cudu pod każdą roślinę, to wszystko. Obfite zbiory truskawek.

Żeby odżywić domowe truskawki, na przełomie kwietnia i maja zastosuj mój wypróbowany i przetestowany nawóz. Nic więcej nie trzeba stosować, gdyż jest to dla nich bomba witaminowa. Nie zawiera chemii, jest całkowicie ekologiczna i niedroga.

Składniki:

  • 1 łyżka cukru
  • 50 g świeżych drożdży
  • 1 litr gorącej wody

Przygotowanie:

Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać i odstawić na jeden dzień. Świeże drożdże można zastąpić jedną łyżeczką drożdży suszonych. Cały przygotowany nawóz rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:5, to znaczy do 1 litra odżywki dolać 5 litrów wody.

Każdy krzak podlać tak przygotowaną odżywką. Na każdą roślinę przypada około pół litra takiej mieszanki, co oznacza, że cały nawóz wystarczy na 10 krzaków. Nawóz działa i stymuluje korzenie roślin przez cały sezon.

Więcej wskazówek na temat domowego odżywiania truskawek

Nawóz ze starego chleba

Drożdże w każdej postaci tworzą truskawkom świetne warunki do rozwoju, wzrostu i owocowania. Odżywka przyciąga wspomagające wzrost roślin zwierzęta oraz zakwasza podłoże, co przekłada się na większe owoce. Przygotowanie nawozu ze starego chleba nie jest trudne.

Wystarczy zalać go wodą i obciążyć tak, by był pod jej powierzchnią. Następnie należy odstawić do fermentacji na sześć do dziesięciu dni. Po okresie fermentacji, roztwór rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10 (na 1 litr nawozu 10 litrów wody).

Odżywienie i ochrona dzięki pokrzywie

Dobrym sposobem na ochronę truskawek przed szkodnikami oraz zapewnienie ich szybkiego wzrostu jest nawóz z pokrzywy. Jego składniki znajdziesz na swoim ogródku lub okolicznej łące. Ta odżywka zawiera dużo łatwo przyswajalnego potasu i azotu, czyli minerałów zapewniających roślinie poprawny wzrost.

Żeby go przygotować, potrzebujesz wiadra pokrzyw, które następnie zalejesz wodą. Wymieszaj nawóz dwa razy dziennie, a do stosowania rozcieńcz wodą w proporcji 1:20 (1 część pokrzywy, 20 części wody).

Kwaśne mleko

Korzystne dla owocowania są również kefir oraz inne produkty z kwaśnego mleka. Zaleca się je mieszać z popiołem drzewnym, obornikiem i humusem, czyli warstwą urodzajną ziemi. Pomaga to zakwasić glebę, co wspomaga rozwój owoców oraz wzrost rośliny. Eliminuje to również szkodniki takie jak roztocza i mszyce. W tym celu należy wymieszać kwaśne produkty z wodą i spryskać rośliny.

Obornik drobiowy

W oborniku drobiowym znajduje się dużo azotu, który jest odpowiedzialny za rozwój dużych i soczystych owoców. Najlepiej rozcieńczać go z wodą w stosunku 1:10 i podawać go w postaci płynnej. Gdy tego nie zrobimy, możemy przypalić truskawki. Nawóz musi odstać minimum trzy dni, a używać go należy wyłącznie do momentu kwitnienia truskawek.

error: Treść zabezpieczona !!