Rozmnażanie Zamiokulkasa teraz banalnie proste – Procedura krok po kroku dla hodowców na każdym poziomie doświadczenia.
Zamiokulkas, zwany również zamią, cieszy się dużą popularnością w naszym regionie. Jego piękne, zielone liście stanowią samodzielny element dekoracyjny, a łatwość pielęgnacji tylko podnosi jego atrakcyjność.
To roślina, która doskonale nadaje się nawet dla osób rozpoczynających swoją przygodę z ogrodnictwem, a jej rozmnażanie nie sprawia większych problemów.
Jeżeli interesuje Cię rozmnażanie tej zielonej piękności, zachęcam do dalszej lektury. Zamiokulkas znany jest pod różnymi nazwami, takimi jak zamia czy drzewo pieniędzy. Istnieje przekonanie, zgodnie z Feng Shui, że roślina ta przyciąga sukces, bogactwo i dobrobyt. Co więcej, jest również atrakcyjną dekoracją we wnętrzach.
Czy zatem nie warto mieć go w swoim domu?
W niektórych kulturach Zamiokulkas uznawany jest za roślinę świętą. Ludzie wierzą, że przynosi on szczęście i pieniądze. W Malezji istnieje przekonanie, że każde gospodarstwo domowe powinno mieć tę roślinę, a sąsiednie rośliny rozmnażają się, aby dotrzeć do każdego domu. Znany jest również w Feng Sui jako roślina dostarczająca pozytywnej energii. Uważa się, że jej szmaragdowozielone liście reprezentują najpiękniejszy odcień zieleni w naturze.
Z tego powodu Zamiokulkas jest uznawany za hojny dar natury, przypominający o jej pięknie i mocy. Choć nie możemy potwierdzić jego magicznych właściwości, jest oczywiste, że pasuje do każdego wnętrza i dzięki łatwej pielęgnacji oraz trwałości dostarcza radości na długie lata. Rośnie szybko i łatwo się rozmnaża, co pozwala na uzyskanie wielu roślin z jednego egzemplarza.
Najprostszy przewodnik po reprodukcji
Aby rozmnożyć Zamiokulkas, wykonaj następujące kroki: Przygotowanie:
- Weź nożyczki, odetnij kilka liści rośliny matecznej i zanurz je w roztworze stymulującym korzenie na 30 minut.
- Przygotuj podłoże pod szerszą doniczkę i zwilż je wodą. Zrób bruzdę i połóż liście szeroką stroną do dołu.
- Przykryj doniczkę kieszonką z mikrotenem i umieść w chłodniejszym miejscu, z daleka od bezpośredniego światła słonecznego. Upewnij się, że gleba jest zawsze wilgotna.
- Po 20-30 dniach można zaobserwować małe bulwy z korzeniami na liściach. Jeśli nie używasz stymulatora, korzenie rosną przez około 35-45 dni.
- Gdy liście mają korzenie, usuń je z podłoża, umyj w czystej wodzie, posadź w odpowiedniej doniczce i zapewnij im rutynową pielęgnację.
Roślina ta jest bardzo odporna, prawie nie choruje i nie wymaga dużo wilgoci. Zamiokulkas, mimo niskiego zapotrzebowania na wodę, zachowuje piękną zieleń i błyszczące liście, które upiększają nasze domy.
Jak ją rozpoznać? Zamiokulkas przypomina palmę, z długimi, ciemnozielonymi, jędrnymi i lśniącymi liśćmi, rosnącymi na pędach z ziemi. Liście ozdobne są szczególnie charakterystyczne, a pędy liściowe posiadają nieregularne brązowo-zielone plamy i smugi.
Uprawa roślin Gleba – Zamiokulkas preferuje glebę przepuszczalną, pożywną i próchniczą o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5 – 6,5). Dno doniczki powinno zawierać warstwę drenażową. Miejsce – Idealne jest półcień. Nadmierne światło lub jego brak powoduje blaknięcie liści lub pojawianie się na nich brązowych plam.
Temperatura – Optymalna temperatura wzrostu wynosi 20-25°C, zimą idealnie 16-18°C. Podlewanie – Roślina lubi okresy suszy, podlewać należy tylko gdy podłoże jest suche. Woda powinna być temperatury pokojowej, a zimą podlewanie ograniczyć.
Wzrost Zamiokulkas rośnie wolno, ale może osiągać duże rozmiary. W naturze osiąga do 1 m wysokości. Starsze liście mogą tracić siłę lub żółknąć. Nawożenie – Stosuj 1/2 lub 1/4 dawki nawozu wieloskładnikowego do roślin zielonych raz w miesiącu. Zimą nie nawozić. Przesadzanie – Najlepszy czas to wiosna. Młode rośliny przesadzać co roku, starsze co 3-4 lata.