Pozbądź się bólu głowy i stawów – Tradycyjna indyjska metoda leczenia dłońmi.

Tradycyjna indyjska medycyna zna skuteczne techniki, dzięki którym można pozbyć się bólów głowy czy stawów, a także rozmaitych stanów lękowych. Tajemnica tkwi specjalnych ruchach dłoni. 

Ból – częściej lub rzadziej – towarzyszy właściwie każdemu. Czasem jest typową dolegliwością fizyczną, niekiedy jego źródło tkwi w psychice. Próbujemy sobie radzić z nim na różne sposoby.

Zdarza się jednak, że nie pomagają żadne apteczne środki przeciwbólowe ani tzw. „ludowe” kuracje, aplikowane głownie w postaci ziołowych naparów bądź okładów. Wtedy z pomocą mogą przyjść wypróbowane metody medycyny indyjskiej.

Tamtejsi lekarze od dawna zalecali jogę, która według nich pozytywnie wpływa na układ nerwowy, pomaga się zrelaksować i efektownie wypoczywać.

Stereotypowo joga kojarzy się z udziwnionymi ćwiczeniami akrobatycznymi, w trakcie których ludzkie ciało przybiera groteskowe pozycje. Tymczasem chodzi o coś zupełnie innego. Joga jest sztuką prawidłowego oddechu, medytacji i precyzyjnie wyselekcjonowanych gestów, dzięki którym człowiek dogłębnie poznaje swoją fizyczność.

Indyjska metoda przeciwbólowa nazywana jest mundrą gestów.

Wpływa pobudzająco na ciało i umysł, zmniejsza albo nawet całkowicie likwiduje ból, wspiera walkę z różnymi dysfunkcjami organizmu, zarówno cielesnymi, jak i duchowymi. 

Uzdrowiciele staroindyjscy odkryli leczniczą siłę, jaka może tkwić w ludzkich dłoniach. Każdy palec odpowiada konkretnemu żywiołowi (tj. woda, powietrze, ogień, ziemia). Kto regularnie stosuje mundry, przekona się o ich zbawiennym wpływie.

Istnieją liczne rodzaje mundr. Większość z nich może być praktykowana o dowolnej porze dnia lub nocy. Oto najczęściej stosowane techniki: 

Guyan Mundra – mundra wiedzy

Pobudza przysadkę mózgową, poprawia pamięć i koncentrację, przynosi odczuwalne rezultaty w przypadku bezsenności. Działa też motywująco, wspiera kreatywność, pomaga myśleć pozytywnie, a także skutecznie zwalczać lenistwo.

Ten rodzaj mundry wykonuje się, łącząc czubek kciuka i palca wskazującego. Pozostałe palce powinny być wyprostowane lub nieznacznie przygięte.

Vayu Mundra – mundra powietrza

Pomaga pozbyć się lęków, jak również uporać się z wieloma przewlekłymi chorobami, tj. choroba Parkinsona, stany zapalne stawów, bóle kręgosłupa.

Należy zgiąć palec wskazujący i przyłożyć do niego kciuk, lekko naciskając, natomiast inne palce muszą być wyprostowane i w miarę możliwości rozciągnięte.

Shunya Mundra – mundra pustki

Niezawodna w przypadku bólów ucha, a także problemów ze słuchem. Można ją stosować do momentu, aż osiągnie się pożądane rezultaty.

Trzeba zgiąć środkowy palec i docisnąć go przy pomocy kciuka, a pozostałe palce wyprostować.

Prana mundra – mundra życia

Sprawdza się zwłaszcza przy bólach mięśni, a także kłopotach z wzrokiem. W ciągu dnia dodaje energii, natomiast wieczorem pomaga zasnąć i sprawia, że sen jest wydajniejszy.

Należy zgiąć palec mały i serdeczny, docisnąć je przy pomocy kciuka, podczas gdy reszta palców musi być wyprostowana.

Varun mundra – mundra wody

Skuteczna w przypadku bólu stawów, różnego typu stanów zapalnych i problemów dermatologicznych. Złącza się delikatnie opuszki małego palca i kciuka, a inne palce prostuje.

Jal – shaamak – mundra – mundra wody i ognia

Reguluje poziom płynów w organizmie. Jest to metoda korzystna dla osób z nadmierną potliwością, łzawiącymi oczami lub uporczywym katarem.

Kciuk (utożsamiany z ogniem) unosi się na małym palcu (który stanowi odpowiednik wody) – w taki sposób woda zostaje zneutralizowana przez ogień.

error: Treść zabezpieczona !!