Nie uwierzysz, jaką moc kryje ta roślina. Kiedyś uważana za panaceum – sprawdź, o co chodzi.

Jedna z najdawniejszych znanych roślin leczniczych to szałwia. „Jak może umrzeć człowiek, który ma szałwię w swoim ogrodzie” – głosi stare przysłowie. W czasach średniowiecza wierzono, że szałwia jest remedium na wszelkie dolegliwości, włącznie z zarazą.

Oprócz zastosowań leczniczych, szałwia znana jest również jako aromatyczna przyprawa. O jej prozdrowotnych właściwościach możesz przeczytać w niniejszym artykule. Liście szałwii, zarówno świeże, jak i suszone, wyróżniają się intensywnym i pikantnym smakiem, a dodaje się je do potraw tuż przed podaniem.

Są one pomocne w trawieniu tłuszczów i świetnie komponują się z pikantnymi daniami. Do zup, sałatek, past, omletów, pieczywa i ciast, a także do mięs i sosów makaronowych dodaje się liście szałwii. Skutecznie zwalcza stany zapalne dziąseł oraz problemy jamy ustnej.

W przypadku ropnych zapaleń zębów oraz chorób przyzębia, szałwia okazuje się niezastąpiona. Wyjątkowo przydatna jest na kaszel, przeziębienie, chrypkę, ból gardła, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i astmę. Liście szałwii korzystnie wpływają na oczyszczanie krwi i poprawę krążenia.

Ponadto, obniżają poziom cukru we krwi i kwasu moczowego, wspomagają pracę wątroby i oczyszczają ją z toksyn. Skutecznie pomaga w przypadku chorób i uszkodzeń wątroby.

Ułatwia życie osobom cierpiącym na dnę moczanową i problemy z nerwami. Działa antyseptycznie na jelita, eliminuje szkodliwe mikroorganizmy i łagodzi biegunkę. Zapobiega skurczom i bólom brzucha.

Liście szałwii mają również pozytywny wpływ na nerki, wspierają diurezę i poprawiają funkcjonowanie nerek. Kąpiele szałwiowe przynoszą ulgę w kobiecych dolegliwościach. Liczne przepisy lecznicze bazują na liściach szałwii. Oto dwa bardzo skuteczne naturalne środki zaradcze z jej użyciem.

Przepis na wino szałwiowe zawiera 150 g świeżych liści szałwii i 1 litr czerwonego wina. Liście należy drobno posiekać, zalać winem i pozostawić na 2 tygodnie do zaparzenia, a następnie przecedzić i spożywać 1 łyżkę stołową trzy razy dziennie po posiłkach.

Nalewka szałwiowa składa się z 100 g świeżych liści szałwii i 0,5 l 70% alkoholu. Liście posiekać, zalać alkoholem, odstawić na 2 tygodnie, codziennie wstrząsając, przecedzić i przelać do ciemnej butelki. Spożywać 30 kropli lub 1/2 łyżeczki dziennie z odrobiną zimnej wody. Do płukania jamy ustnej wymieszać 1 łyżkę nalewki w szklance wody.

Kurację preparatami szałwiowymi należy przeprowadzać przez maksymalnie 3 tygodnie, po czym zaleca się przerwę. Życzę dużo zdrowia!

error: Treść zabezpieczona !!