Nie uwierzysz – Do barszczu dodaję lekarstwo na otyłość, ciśnienie i chore naczynia krwionośne.

Sezam to prawdopodobnie jedna z najstarszych roślin znanych człowiekowi, z której produkuje się olej, a jego właściwości prozdrowotne były wykorzystywane w medycynie ludowej od wieków.

Obecnie, nasiona sezamu, olej sezamowy i pasta sezamowa (tahini) są popularnymi dodatkami zarówno do wytrawnych dań, jak i deserów. Co więcej, ekstrakty i oleje pozyskiwane z sezamu zyskują na popularności w kosmetologii i medycynie.

Wartości sezamu

Sezam zawiera witaminy A, B i E, błonnik, fitynę oraz lecytynę, która pozytywnie wpływa na sprawność umysłową. Charakteryzuje się także wysoką zawartością białka oraz mikroelementów, takich jak wapń, fosfor i cynk, które mają korzystny wpływ na metabolizm i utratę wagi.

Beta-sitosterol, znajdujący się w sezamie, ma właściwości zmniejszające wchłanianie cholesterolu, co zostało potwierdzone badaniami. Dodatkowo, fosfor i cynk przeciwdziałają rozwojowi osteoporozy i chorobom stawów.

Stosowanie sezamu w diecie przyczynia się do normalizacji gospodarki hormonalnej, zmniejsza ryzyko wystąpienia mastopatii oraz poprawia ukrwienie narządów miednicy. W niektórych krajach uważa się, że sezam ma właściwości afrodyzjakalne.

Przeciwskazania

Należy jednak pamiętać, że sezamu nie powinny spożywać dzieci poniżej 5 roku życia, kobiety w 3 trymestrze ciąży, osoby z wysokim wskaźnikiem krzepliwości krwi lub żylakami oraz alergicy.

Sezam a potrawy

Osoby, których nie dotyczą przeciwwskazania, mogą wprowadzić sezam do swojej diety jako dodatek do potraw warzywnych i mięsnych, posypkę do zup lub składnik panierki. Nasiona sezamu można uprażyć na suchej patelni, aby uzyskać intensywniejszy smak.

Olej sezamowy można dodać do dressingów do sałatek oraz sosów do makaronów, zwłaszcza tych inspirowanych kuchnią azjatycką. Pasta tahini znajduje zastosowanie w przygotowaniu wypieków, deserów oraz smoothies.

Posypka sezamowa

Prosta receptura na sezamową mieszankę składa się z 1 łyżki nasion sezamu, 1 łyżeczki imbiru w proszku i 1 łyżeczki cukru pudru. Składniki należy wymieszać i stosować 1 łyżeczkę dziennie jako dodatek do deserów lub muesli.

error: Treść zabezpieczona !!