Dzięki tej metodzie będziesz mieć sadzonki za darmo: Winnica zdradziła prosty sposób na sadzenie winorośli.

To najłatwiejszy i najtańszy sposób na ukorzenienie winorośli z sadzonek. Pamiętaj o tych kilku zasadach, a już nigdy nie będziesz musiał kupować sadzonek .

Potrzebujemy:

  • sadzonki winorośli
  • litrowy pojemnik
  • woda o temperaturze pokojowej
  • ostry nóż
  • wosk
  • 500 ml plastikowy pojemnik
  • podłoże z próchnicy i ziemi ogrodowej (1: 1)

Wykonanie:

Przede wszystkim należy wiedzieć, że przygotowanie winorośli jest konieczne między 20 a 25 lutego. Niektórzy winiarze rozmnażają winnicę jesienią, więc można spróbować rozmnożyć winorośl na przełomie października i listopada,

Wlej trochę wody do szklanki, w której umieścisz sadzonki. Woda powinna mieć około 1 cm wysokości. Jeśli wlejesz dużo wody, korzenie rozwiną się tylko w 10-15% wybranych sadzonek. Jeśli nie możesz stale obserwować wody w szklance, umieść na dnie bawełnianą szmatkę o wysokości 1 cm.

Pozwoli to na utrzymanie optymalnego stopnia wilgotności przez kilka dni. Ważne jest, aby sadzonki nie wysychały, dlatego nie wolno ich pozostawiać bez wody!  Aby prawidłowo przygotować sadzonki: dolny koniec każdej łodygi należy przyciąć 1,5 cm poniżej pąka.

Oznacza to, że koniec będzie w wodzie i pączkuje nad nią. Każda łodyga powinna mieć 2-3 krążki. Jego górny koniec powinien znajdować się 4 do 5 cm powyżej górnych pąków. Po przygotowaniu sadzonek usuń dolne pąki i wykonaj 3-4 płytkie podłużne nacięcia z miejsca, w którym znajdowały się dolne pąki. Z tych części łodygi wyrzucają korzenie.

Przygotowaną łodygę umieść w pojemniku z wodą. W podobny sposób przygotuj tyle sadzonek, ile potrzebujesz.

Gdy mamy przygotowane w ten sposób sadzonki, a dolne końce nasączone wodą, konieczne jest pokrycie górnych końców woskiem. W przeciwnym razie stopień zakorzenienia będzie znacznie niższy.

Umieść pojemnik z sadzonkami w ciepłym i jasnym miejscu (na przykład na parapecie od strony południowej). Poczekaj, aż pojawią się korzenie. Pojawiają się około 21-30 dnia po moczeniu w wodzie (pąki czasami zaczynają rozwijać się wcześniej).

Czwarta zasada mówi, że sadzonki nie powinny być zbyt długo trzymane w szklance wody. Gdy mają korzenie o długości około 5 mm, posadź je w plastikowych kubeczkach. W przeciwnym razie długie korzenie zaczną się łamać, a efekt końcowy będzie niekorzystny.

Na przykład ta łodyga była w wodzie przez 45 dni, a jej korzenie są już zbyt długie.

Zrób otwór spustowy w każdym plastikowym kubku. Następnie wypełnij podłożem. Zrób otwór w środku miejsca, w którym sadzisz sadzonkę i mocno dociśnij podłoże.

Po posadzeniu sadzonek zalać je obficie wodą, aby pęcherzyki powietrza w podłożu mogły się zatkać i podłoże przylgnęło do korzeni. Nadmiar wody spłynie przez otwór spustowy.

Piąta zasada mówi, że gałązki liściaste, które rozwijają się na sadzonkach, muszą być stale usuwane. Ale strzeż się! Uważaj, aby nie złamać punktu wzrostu. Poczekaj, aż liście na tym poziomie będą wystarczająco duże, zanim je wyjmiesz.

Jeśli sadzonki w kubku mają już 1 – 1,5 miesiąca (maksymalnie), należy je posadzić w ogrodzie (podczas rozwoju w kubku nie zapomnij o regularnym podlewaniu). Jednak na tydzień przed tym wydarzeniem muszą przejść adaptację do środowiska zewnętrznego.

Zostaw je na zewnątrz na 60 minut pierwszego dnia, 2 godziny drugiego dnia, 3 godziny trzeciego dnia itd. Siódmego dnia zostaw je na zewnątrz na 7 godzin. Jeśli nie wykonasz tego procesu, cięte liście po prostu zbledną i wyschną. Sadzonki należy zatem poddać procesowi wzrostu, aby były wystarczająco przygotowane i odporne.

W pierwszym roku będą dobrze rosły i wytrzymają nawet w chłodniejsze dni. W drugim roku utworzy się silny krzew i w krótkim czasie będziesz mógł oczekiwać obfitych zbiorów!

error: Treść zabezpieczona !!