To prosty i tani nawóz, który sprawi, że Twoje pomidory będą odpowiednio odżywione. Zapewnisz im owocowanie do jesieni.

Wśród domowych, a jednocześnie bezpiecznych dla nawet najbardziej wymagających dla roślin nawozów, na szczególną uwagę zasługuje soda oczyszczona. Skutecznie pomoże ona zabezpieczyć pomidory przed szkodnikami oraz zapewni im niezbędne odżywienie.

Nawóz z sody oczyszczonej dzięki swoim unikalnym właściwościom zmniejsza kwasowość podłoża oraz dezynfekuje nasiona. Dzięki temu nasiona nawożone sodą oczyszczoną szybciej kiełkują i zapuszczają korzenie.

W przypadku pomidorów efekt działania roztworu łatwo zauważyć w postaci przyspieszonego ich wzrostu, w tym formowania się owoców, które zyskują również na smaku. Ponadto pomidory nawożone sodą oczyszczoną znacznie lepiej znoszą skrajne temperatury.

Jak nawozić sodą oczyszczoną?

Nasiona: W celu przygotowania nawozu 2 łyżki sody oczyszczonej należy dokładnie rozpuścić w 2 litrach wody. W gotowym roztworze moczymy nasiona przez 24 godziny, a następnie sadzimy je do gruntu.

Po zasadzeniu: 2 tygodnie po zasadzeniu rośliny potrzebują dodatkowego odżywienia i ochrony przed szkodnikami. Do ich podlewania wykorzystujemy roztwór sporządzony z 2 łyżek sody oczyszczonej, rozpuszczonych w 3 litrach wody.

Pobudzenie wzrostu: Jeszcze przed kwinieniem roślin warto zastosować intensywnie odżywiający nawóz, który pobudzi i przyspieszy ich wzrost. W tym celu należy przygotować roztwór w proporcji 50 g sody oczyszczonej na 1 litr wody. W przypadku pomidorów do podlania każdego krzaka wykorzystujemy około pół litra roztworu. Nawóz świetnie sprawdzi się również do zraszania liści.

Po kwitnieniu: Aby przyspieszyć formowanie się owoców, pomidory podlej roztworem sporządzonym z 1 łyżki sody oczyszczonej na 1 litr wody. Do podlania każdego krzaka ponownie wykorzystujemy około pół litra nawozu.

Spryskiwanie owoców: Formujące się owoce co tydzień spryskuj nawozem – do jego przygotowania wystarczy 40 g sody oczyszczonej na każdy litr wody.

Walka ze szkodnikami: W przypadku pojawienia się mszyc lub innych szkodników, dokładnie i obficie spryskaj liście łagodnym nawozem. W tym przypadku w 1 litrze wody należy rozpuścić łyżeczkę sody oczyszczonej. Czynność tę powtarzaj co 2-3 dni aż do zniknięcia szkodników.

error: Treść zabezpieczona !!