Przyjemny zapach roślinny w domu lubi każdy. Najczęściej nasyca się powietrze sztucznymi aromatami w aerozolu.
Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla układu oddechowego. Mogą też powodować albo nasilać alergię. Syntetyczne odświeżacze powietrza warto zastąpić liściem laurowym. Wydziela on bardzo miły zapach dzięki zawartości olejków eterycznych. Liść laurowy ma też inne zastosowania w gospodarstwie domowym.
Zapach natury
Wawrzyn szlachetny to roślina pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Jego wysuszone liście zwane laurowymi używane są w wielu kuchniach świata jako dodatek do potraw. Stosowany jest też w ziołolecznictwie. Liść laurowy może również być alternatywą dla syntetycznych odświeżaczy powietrza. Umieszczenie liścia laurowego na ciepłym kaloryferze szybko napełni całe mieszkanie roślinnym aromatem.
Ziołowy dezodorant
Wydzielanie się zapachu odbywa się pod wpływem ciepła. Garść liści połóż na grzejniku żeberkowym lub panelowym. Im dłużej tam pozostaną, tym aromat będzie silniejszy. Rozprzestrzeniający się zapach neutralizuje inne, mniej przyjemne wonie. Dzięki tym właściwościom liścia laurowego możesz wyeliminować z użycia produkty nieekologiczne.
Na poprawę nastroju
Odświeżenie powietrza w mieszkaniu dobrze wpływa na samopoczucie. Jeśli męczy Cię stres, niepokój lub bezsenność skorzystaj z dobrodziejstwa natury. Zapach liścia laurowego zregeneruje Twoje siły witalne i wzmocni odporność psychiczną. Tanim kosztem możesz osiągnąć w domu kojącą atmosferę.
Sprawdzony sposób wcześniejszych pokoleń
Już nasze babcie wiedziały, że liście laurowe dodane do prania przywracają przefarbowanej odzieży jej pierwotny kolor. Zagotuj garść liści laurowych i zrób z nich wywar. Pozostaw na około pół godziny do wystygnięcia. Mocz w nim przez 3 – 4 godzin poplamione ubrania, od czasu do czasu mieszając. Następnie wykręć ubrania i wypierz je ręcznie lub w pralce. Niepotrzebne ślady znikną bezpowrotnie.
Przy słabszych przebarwieniach wystarczy jeśli włożysz liść laurowy do bębna pralki lub do kieszeni pranej bluzy. Nie uzyskasz zmiękczenia tkanin ale efekt odplamiania będzie wyraźnie widoczny. Ta sztuczka jest szczególnie skuteczna w przypadku białych tkanin.
Nietypowe właściwości soli kuchennej
Śnieżnobiały odcień pościeli, obrusów i firanek możesz uzyskać poprzez wsypanie do pralki dwóch łyżek soli. Sposób ten jest stosowany od dawna, ponieważ sól ma właściwości wybielające. Również usuwa zażółcenia i likwiduje plamy. Inną właściwością soli jest ożywianie barw i zapobieganie ich blaknięciu. Wsypanie soli do prania kolorowej odzieży sprawi, że przez długi czas będą wyglądały jak nowe.
Tanio, skutecznie, ekologicznie
We wielu dezodorantach aplikowanych przez spray zawarty jest freon. To gaz szkodliwy dla warstwy ozonowej Ziemi. Ekologiczną alternatywą dla aerozolowych odświeżaczy powietrza jest stosowanie naturalnych środków roślinnych. Nie zawierają żadnych składników chemicznych a bywają równie skuteczne jak syntetyki. Podgrzane liście laurowe wprowadzają do domu nieco orientalny zapach i oczyszczają powietrze.
Nie bez znaczenia jest też aspekt ekonomiczny. W każdym domu potrzebny jest spory zasób chemii gospodarczej do sprzątania i czyszczenia. Płyny do odplamiania i odświeżania kolorów tkanin nie są tanie. Zastąpić je można zwykłą solą kuchenną. Koszt jest zdecydowanie niższy.