Twoje zdrowie może być w niebezpieczeństwie: kurkuma i te leki to zła kombinacja.

O kurkumie, która jest wychwalana jako lek na wiele problemów zdrowotnych, w mediach nie brak głośnych dyskusji.

Mimo że jej rola w terapii zdrowotnej jest nie do przecenienia, istnieją pewne ryzyka związane z jej stosowaniem, które nie każdemu będą odpowiadać.

Niemniej, liczna grupa zwolenników naturalnych metod leczenia, wśród których znajduję się i ja, poleca kurkumę jako alternatywę dla leków przeciwzapalnych. Jednak wielu z nas woli nie ryzykować i zamiast całkowitej zamiany na kurkumę, wybiera jej stosowanie jako wsparcie dla tradycyjnych metod leczenia.

Jednakże, połączenie kurkumy z innymi substancjami może prowadzić do reakcji organizmu, które są przeciwne do zamierzonych, czasami nawet zagrażających zdrowiu lub życiu.

Nie należy łączyć kurkumy z następującymi lekami:

  • Leki rozrzedzające krew, takie jak aspiryna, warfaryna, diklofenak, ibuprofen, naproksen. Ich połączenie z kurkumą może skutkować niebezpiecznymi krwawieniami.
  • Leki obniżające poziom kwasu żołądkowego, np. cymetydyna, famotydyna, ranitydyna, ezomeprazol, omeprazol, lanzoprazol. Kurkuma, zwiększając poziom kwasu żołądkowego, może nie tylko zakłócać efekty terapeutyczne tych leków, ale również prowadzić do niepożądanych efektów ubocznych jak mdłości, bóle czy uszkodzenia przełyku.
  • Leki przeciwcukrzycowe, obniżające poziom cukru we krwi. Kurkuma, mając podobne działanie, może doprowadzić do niebezpiecznego spadku poziomu glukozy, co z kolei grozi problemami neurologicznymi i zaburzeniami metabolicznymi.
  • Chemioterapia – nie zaleca się stosowania kurkumy równolegle z lekami cytostatycznymi ze względu na nieznane interakcje i ryzyko poważnego wyczerpania organizmu.

error: Treść zabezpieczona !!