Kubańskie oregano – roślina niezbędna w każdym domu.

Kubańskie oregano, nazywane także eukaliptusem meksykańskim, to niepozorna roślina, zyskująca ostatnimi czasy niebywałą popularność.

Ten rodzaj ostu stanowi obowiązkowy element wyposażenia każdego wnętrza, bez względu na to, w jakim stylu zostało ono urządzone. Zdrowotne właściwości tegoż zioła sprawią, że życie stanie się o wiele łatwiejsze i zdrowsze, a jej uprawa to jedna z najprostszych rzeczy na świecie.

O zielonej roślinie słów kilka…

Ów zielona piękność, to bliski kuzyn popularnej komarzycy, a z wyglądu przypomina sadzonkę świeżej mięty. Jej pędy są jednak o wiele bardziej mięsiste i grubsze i gęstsze, niż te, które posiada tradycyjna mięta doniczkowa. Jest to niezwykle cenione zioło, stanowiące również doskonałą przyprawę w kuchni – dodane do dań gwarantuje niepowtarzalny aromat i lekko miętowy posmak.

Plectranthus amboinicus, bo tak brzmi jej właściwa nazwa w języku łacińskim, pochodzi z Ameryki Południowej i południowo-wschodniej Azji, skąd rozprzestrzeniła się niemal na cały świat. To w zupełności jadalna roślina, która prócz właściwości zdrowotnych stanowi podstawową, wręcz najważniejszą przyprawę w kuchni tajskiej.

Zdrowotne właściwości mięty meksykańskiej.

Roślina ta, osiada szereg leczniczych właściwości, które korzystnie oddziaływają na osoby, przebywające bezpośrednio w jej otoczeniu. Najistotniejszą cechą jest zdolność odświeżania powietrza i korzystny wpływ na drogi oddechowe. Oregano skutecznie odstrasza muchy i komary, dzięki czemu unikniemy zbędnych ukąszeń i uciążliwych dźwięków, podczas relaksu na tarasie.

Zapach, który się z niego ulatnia odpręża psychikę i staje się swego rodzaju lekiem, zwalczającym zmęczenie i stres związany z codziennym życiem. Aby delektować się jej kojącą wonią i przenikliwym aromatem, wystarczy potrzeć jej liście w dłoniach, by uwolniły aromat, wnikający do naszych nozdrzy.

Ten sposób aromaterapii działa jak spray i pozwala natychmiastowo odetkać zatkany nos. Dodatkowo, zioło to, umożliwia pełniejsze oddychanie i walkę ze zjawiskiem spłyconego oddechu. Dzieje się tak dlatego, iż uwalnia ono do otoczenia zdrowotne olejki eteryczne, które ułatwiają relaksację organizmu i proces aromaterapii.

Oregano w formie pitnej.

By zasięgnąć orzeźwienia i skosztować odprężającego napoju, wystarczy przygotować z liści rośliny ziołową herbatę. W tym celu należy oderwać kilka liści (im więcej, tym wywar będzie mocniejszy i bardziej miętowy) i zalać wrzątkiem, pozostawiając na chwilę w celu pełnego zaparzenia.

Przyjmuje się, iż jeden liść w zupełności wystarcza na jedną filiżankę herbaty, a powstały w ten sposób napar przyniesie natychmiastową ulgę w przeziębieniu, czy zwalczy uciążliwy ból gardła. Ów ekstrakt zapewni pomoc, w momencie, kiedy borykamy się z przewlekłym kaszlem i złagodzi nawracający ból głowy, również ten, o podłożu stricte migrenowym. Regularne picie takowej herbaty obniży ciśnienie, wspomoże organizm w walce z astmą, a nawet zredukuje problemy trawienne i złagodzi niestrawność.

Syrop leczniczy na bazie ostu.

Do wykonania zawiesiny, przypominającej tradycyjny syrop z apteki, należy zebrać co najmniej 50 listków tegoż zioła i przekroić je na pół, po wcześniejszym dokładnym umyciu pod bieżąca wodą. Następnie, naprzemiennie układać w wysokim naczyniu warstwy składające się z ów liści, cytryny i limonki, oraz pomarańczy (owoce wcześniej należy pokroić w plastry) i cukru z kaszy mannej, aż do wypełnienia pojemnika.

Szczelnie zamknięte naczynie, w którym umieściliśmy naszą kompozycję musimy wystawić za okno, tak, by w temperaturze otoczenia mogło stworzyć oczekiwaną ciecz. Gdy cukier się zważy, winno się go delikatnie wymieszać, bądź ponownie skompresować.

W chwili, kiedy zauważymy, iż zawartość pojemnika uległa całkowitemu upłynnieniu, należy przecedzić kompozycję przez płótno i rozkoszować się otrzymanym w ten sposób syropem. Tak powstały produkt przechowywać należy w lodówce i spożywać jedną łyżeczkę trzy razy w ciągu dnia.

Gdzie kupić kubańskie oregano?

Oregano kubańskie, to specyfik, trudno dostępny w sklepach Najlepszym sposobem i o dziwo najpopularniejszym , jest po prostu otrzymanie jego szczepki od sąsiada, znajomych, czy kogoś z rodziny. Ta wędrująca roślina nie wymaga zbyt wiele, aby na stałe zagościć w naszym domu.

Do jej ukorzenienia potrzeba jedynie jednego liścia, który umieszczony w wodzie, bądź ukorzeniony w specjalistycznym podłożu osiągnie niebywałe wymiary i rozrośnie się w krótkim czasie. Tym sposobem, z jednej, dojrzałej już sadzonki otrzymać możemy kilkanaście kolejnych doniczek, które na stałe ozdobią nasze wnętrza i będą dobrym prezentem dla kolejnych osób.

Oregano doskonale łagodzi problemy związane z reumatyzmem i obniża poziom cholesterolu we krwi, dlatego, gdy nie znajdziemy jej w okolicznych sklepach, warto spytać o nie dziadków, bądź sąsiadów – ta grupa wiekowa z pewnością posiada ów zieleninę i z chęcią się nią podzieli, przekazując nam jej szczepki (a raczej listki).

error: Treść zabezpieczona !!