Te liście są w Twoim ogrodzie, a ich działanie jest ogromne: Oto, co latem powinna wiedzieć każda kobieta po 40 roku życia – wystarczy je zerwać.

Każda kobieta po 40 roku życia powinna znać zastosowanie tych niesamowitych roślin.

Liście maliny i jeżyny stanowią doskonały środek zastępczy dla leków z apteki, a do tego są całkowicie darmowe. Koniecznie przetestuj ich właściwości w swoim domu. 

Malina i jeżyna – jakie prozdrowotne tajemnice skrywają ich liście?

Nie każdy wie, że liście malin stosowane były już wiele lat temu, jako naturalny lek na stany zapalne i problemy skórne. Wiele kobiet chętnie sięgało po nie podczas bolesnych menstruacji, aby złagodzić cykliczne skurcze.  Ich zastosowanie miało też niebagatelne znaczenie w okresie menopauzy i związanych z nią zmian hormonalnych, a nawet w trakcie naturalnego porodu, ponieważ liście pomagały w stymulacji mięśni macicy.

Maliny stanowią również świetny medykament przy zwalczaniu dolegliwości układu pokarmowego, takich jak wzdęcia, uczucie ciężkości czy biegunka. Dodatkowo za sprawą zawartej w nich witaminy B12 przyczyniają się także do poprawy stanu cery.

Wywary dodawane do kąpieli są gwarancją utrzymania promiennej urody i młodzieńczego wyglądu, jednocześnie niwelując objawy występowania żylaków. Napary z malin mogą posłużyć jako ziołowy szampon do włosów, który sprawi, że włosy będą gładkie, gęste i efektownie lśniące.

Przepisy z liśćmi malin

Liście obfitują w cenne składniki mineralne i substancje odżywcze. W ich składzie można znaleźć witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B. Zawarte w nich antyoksydanty w postaci garbników mają podobne działanie, co aspiryna, dlatego radzą sobie z gorączką i bólami głowy. Istnieje wiele ciekawych przepisów wykorzystujących ten naturalny środek leczniczy. Z liści malin można przygotować aromatyczne herbaty, maści, napary oraz nalewki.

Do wykonania rozgrzewającej herbaty potrzebne będą zielone liście malin, zerwane przed kwitnieniem krzewu lub po zawiązaniu na nim owoców. Dokładnie wysuszone i zmiażdżone liście należy zalać wodą i odstawić na kilka minut, aby mogły się dokładnie zaparzyć.

Taki napój genialnie poradzi sobie z wysoką temperaturą oraz wszelkimi bólami, w tym problemami z gardłem, brzuchem czy drogami moczowymi. Ma on działanie łagodzące, przeciwzapalne, a także antyseptyczne. Aby herbatka malinowa miała jeszcze lepszy smak, warto dodać do niej miód i cytrynę.

Świeże i skruszone liście sprawdzą się natomiast idealnie, jako regenerująca maseczka do twarzy, która powstrzyma trądzik i zniweluje wszelkie stany zapalne. Taką maskę, dla zwiększenia jej efektu, można śmiało zmyć naparem z malin. Świeże liście posłużą również do przygotowania maści leczniczej. Ich sok wymieszany z odrobiną smalcu poradzi sobie z opuchlizną i zaczerwienieniami.

Osoby dorosłe chętnie wypróbują nalewkę malinową, która zwalcza bóle i zmiany skórne wywołane egzemą czy trądzikiem. Aby wykonać ten drogocenny lek, należy starannie opłukać zerwane liście, a następnie pokroić je, wrzucić do butelki i zalać brandy, tak aby poziom trunku znajdował się 1 cm powyżej warstwy malin.

Szczelnie zamknięte naczynie trzeba przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, takim jak spiżarnia lub piwnica, przez około dwa tygodnie, systematycznie mieszając jego zawartość. Po upływie tego czasu liście należy odcedzić, a gotową nalewkę stosować w maksymalnej dawce 3 x 3ml na dobę. Można stosować ją również  poprzez nacieranie obrzmiałych lub dotkniętych stanami zapalnymi miejsc.

Każdy z wymienionych przepisów świetnie poradzi sobie z wszelkimi problemami, w tym dolegliwościami, z którymi borykają się dojrzałe kobiety. Maści i maseczki to doskonałe kosmetyki przywracające świetlisty wygląd. Wywary są natomiast polecanymi medykamentami o działaniu zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym.

Warto jednak pamiętać, że picie herbat malinowych nie jest zalecane Paniom w ciąży, aż do jej 34 tygodnia. Silne działanie naparu może zaburzyć jej prawidłowy i spokojny przebieg.

error: Treść zabezpieczona !!