Okazuje się, że ta łatwo dostępna herbata to prawdziwy skarb. Pij 3 filiżanki dziennie, aby chronić swoje serce…

Uważają ją za najzdrowszą herbatę na świecie! Chroni serce, usuwa stany zapalne, a także działa przeciwnowotworowo…

Okazuje się, że herbata z zielnika babci to prawdziwy skarb. Chemik i badacz herbaty odkrywa, że ​​napar z rumianku może obniżyć poziom cholesterolu i chronić przed chorobami serca.

1. Idealny na problemy z cholesterolem i cukrem

Uważa się, że co najmniej jedna trzecia Słowaków ma podwyższony poziom cholesterolu. Stanowią ryzyko nie tylko rozwoju chorób układu krążenia, ale także nowotworów i miażdżycy. Dieta odgrywa ważną rolę w leczeniu i profilaktyce zaburzeń lipidowych.

Doktor Tim Bond z Panelu Doradczego ds. Herbaty, chemik zajmujący się badaniami nad herbatą, wyjaśnia, że ​​napar z rumianku może pomóc w walce z wysokim poziomem cholesterolu. Rumianek (łac. Chamomilla recutita, Matricaria chamomilla) od dawna stosowany jest w zielarstwie, większość z nas ma go w swojej domowej apteczce. Stosowany jest przy problemach trawiennych czy bolesnej kolce jelitowej. Okazuje się, że to pospolite zioło ma o wiele więcej zalet.

Herbata rumiankowa może chronić przed miażdżycą i chorobami serca

Napary ziołowe z rumianku są bogate w flawony, rodzaj przeciwutleniacza flawonoidowego. Flawony zmniejszają syntezę cholesterolu i zwiększają aktywność receptorów LDL na komórkach, co oznacza, że ​​cholesterol LDL jest usuwany z krwi.

Dobroczynny wpływ rumianku na poziom cholesterolu potwierdza także jedno z badań. 64 uczestników poproszono o wypicie trzech filiżanek herbaty rumiankowej lub gorącej wody każdego dnia. Po dwóch miesiącach eksperymentu naukowcy odkryli, że grupa osób, które piły rumianek, miała o 18% niższy poziom cholesterolu HDL, cholesterolu całkowitego i trójglicerydów.

To samo badanie wykazało również zmniejszenie poziomu insuliny i wskaźników złej kontroli poziomu cukru we krwi, co może dodatkowo przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób serca.

2. 5 faktów zdrowotnych na temat herbaty rumiankowej

Bogactwo flawonoidów zawartych w kwiatach rumianku zwiększa korzyści płynące z picia naparu. Według badań rumianek ma następujące właściwości:

  • działa przeciwzapalnie – rumianek zawiera olejki eteryczne, czyli tlenki alfa-bisabololu, alfa-bisabololu A i B, które mogą hamować stany zapalne w organizmie,
  • łagodzące objawy infekcji – jedno z badań wykazało, że picie naparu z rumianku może złagodzić objawy podczas przeziębienia,
  • działa przeciwcukrzycowo – nie tylko obniża poziom glukozy we krwi, ale także wspomaga magazynowanie glikogenu w wątrobie oraz chroni komórki beta trzustki zapobiegając stresowi oksydacyjnemu,
  • działanie przeciwnowotworowe – badania nad apigeniną, jednym ze składników rumianku, sugerują, że może ona powodować śmierć komórek nowotworowych skóry, prostaty, piersi i jajnika.
  • leki uspokajające i nasenne – niektóre dowody wskazują, że apigenina wiąże się z receptorami benzodiazepiny i GABA w mózgu, zmniejszając objawy stresu i ułatwiając zasypianie.

Czy te informacje były dla Ciebie przydatne? Udostępnij post swoim znajomym!

error: Treść zabezpieczona !!