Zbieraj grzyby we własnym ogrodzie. Instrukcje krok po kroku.

Grzybobranie jest dla wielu osób formą rozrywki i relaksu. Spacer po lesie i skupienie uwagi przypomina stan medytacji.

Pasjonaci tej aktywności twierdzą często, że wyprawa do lasu z koszem i wypatrywanie maślaków, czy kurek jest niezwykle przyjemnym i niezapomnianym przeżyciem. Jednak istnieją również ludzie, którzy za chodzeniem po lesie nie przepadają, a grzyby najchętniej kupiliby w sklepie lub ewentualnie na rynku. Tutaj najlepszym rozwiązaniem może stać się prosta hodowla grzybów w przydomowym ogrodzie. Istnieje na to kilka niezawodnych sposobów.

Uprawa grzybów w ogrodzie-co trzeba wiedzieć?

Aby grzyby rosły w naszym przydomowym ogrodzie, trzeba im stworzyć sprzyjające warunki środowiskowe. Najlepiej jeśli będą miały zapewnione odpowiednie warunki środowiskowe, takie jak: temperatura, dobra wilgotność, otoczenie drzew (najlepiej brzoza, sosna lub dąb).

Rozmnażanie grzybów możemy przeprowadzić na 3 sposoby:

  • dyspresyjny
  • rozpraszający
  • leśny

Rozpraszanie grzybów krok po kroku

Zebrane w lesie grzyby trzeba połamać na niewielkie kawałki i rozrzucić w tych miejscach w ogrodzie, gdzie panują najlepsze dla nich warunki wzrostu. Zarodniki, jeśli trafią na odpowiednie miejsce, rozwiną się same. Trzeba jednak zwrócić uwagę na odpowiednią wilgotność gleby. W suchych miejscach ta metoda może nie zadziałać.

Namaczanie grzybów

Kolejną metodą uprawy grzybów w ogrodzie jest ich uprzednie namaczanie. Stosują ją osoby bardziej doświadczone w hodowli grzybów. Metoda ta polega na zmiażdżeniu zebranych samych kapeluszy i namaczaniu ich w wiadrze z 10 litrami wody, drożdżami i cukrem. Przygotowanie roztworu do namaczania jest proste.

Składniki trzeba wymieszać i pozostawić na tydzień, a następnie rozcieńczyć każdy litr uzyskanego płynu.  Kolejnym krokiem jest przygotowanie gleby pod sadzenie. Wokół młodych drzewek należy usunąć 15 cm wierzchniej warstwy gleby, a uzyskaną przestrzeń polać uprzednio przygotowanym roztworem. Na koniec należy przysypać wszystko ziemią, która powinna być lekko przyciśnięta. Trzeba pamiętać, aby podlewać ten teren raz w tygodniu.

Sadzenie grzybów razem z grzybnią

Można przenosić zebrane grzyby razem z kawałkiem ziemi z lasu. Grzybnie można również nabyć w sklepie ogrodniczym. Jak w każdej metodzie, należy pamiętać o regularnym podlewaniu. W pobliżu miejsca, gdzie sadzimy grzyby, można położyć drewnianą kłodę. Zapewni to grzybom wyższą temperaturę.

Hodowanie grzybów w szklarni

Niektóre gatunki grzybów, jak na przykład boczniaki można z powodzeniem hodować w szklarni w workach. Potrzebne są do tego 60 litrowe torby słomy, woda i grzybnia. Zarodnikom wystarczy temperatura pokojowa i wilgotność na poziomie 85%. Jeśli nie posiadamy szklarni, grzyby możemy hodować w piwnicy.

Jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, pomocny będzie zakup żarówki. Aby przygotować podłoże pod sadzenie grzybów, należy zagotować słomę, następnie wycisnąć z niej wodę i ułożyć w plastikowych workach warstwami na podłodze. Na każdej warstwie podłoża powinny znaleźć się 3-4 kawałki grzybni.

Powinny być widoczne z zewnątrz. W torbach należy zrobić niewielkie nacięcia od dołu oraz od góry, aby umożliwić odprowadzenie wilgoci i cyrkulację powietrza.  Boczniaki w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach z dostępem do światła i odpowiednio przygotowanym podłożem można hodować z powodzeniem przez cały rok.

error: Treść zabezpieczona !!