Użyj octu jako naturalnego środka piorącego – Jest tak samo skuteczny jak sklepowa chemia, a przy tym łagodniejszy dla naszej skóry oraz zdrowia.

Unikatowe zastosowanie octu

Ocet w roli środka piorącego

Nie każdy wie, że nasz znany od lat tradycyjny ocet radzi sobie lepiej podczas prania niż niektóre sklepowe środki. Co więcej nie szkodzi on zdrowiu. Dlatego warto rozważyć zastosowanie octu podczas prania. Oczywiście wykorzystywanie octu podczas prania budzi dużo kontrowersji i wiele osób odczuwa lęk przed pierwszym zastosowaniem octu podczas pralnia, jako środek piorący.

Jednak osoby, które spróbują chociaż raz następnie niemal natychmiast doceniają jego zalety. Obecnie niestety większość dostępnych w sklepach środków służących do prania zawiera toksyczne substancje. Substancje te niewątpliwe przyczyniają się do podrażnień skóry, a u bardziej wrażliwych osób mogą nawet wywołać silne alergię.

Aby ustrzec się przed efektami ubocznymi chemiczny w środków, warto wypróbować o wiele zdrowszą i bezpieczniejszą alternatywę jaką jest ocet. Jest to alternatywa przede wszystkim dająca dobre efekty i nie zawierająca szkodliwych chemikaliów.

Ocet jako sposób na miękkie pranie

Warto wiedzieć, że ocet wykazuje doskonałe działania zmiękczające, które wcale nie są gorsze od działań drogich i chemicznych płynów do płukania. Jest to wysoce istotne zwłaszcza podczas prania, takich rzeczy, jak na przykład: ręczniki czy też pościel, które bardzo często po praniu stają się bardzo szorstkie i czasami nawet nie nadają się już do użycia.

Ocet jako środek do usuwania plam

Ocet można zastosować także, jako świetne rozwiązanie w przypadku różnego rodzaju plam. Wystarczy, że na plamę zaaplikujemy odrobinę octu wymieszanego z sodą oczyszczoną. Wówczas taka mieszanka zyskuje właściwości odplamiacza, a plamy znikają.

Ocet jako środek do usuwania nieprzyjemnych zapachów.

Niestety bardzo często po zrobieniu prania okazuje się iż wyprane ubrania brzydko pachną np. wilgocią, stęchlizną, grzybem. Doskonałym rozwiązaniem dla tego problemu jest ocet, gdyż niweluje on nieprzyjemne zapachy.

Ocet jako ochrona koloru odzieży

Warto zwrócić uwagę na to, że ocet ze względu na swój wyjątkowy skład zapobiega blaknięciu tkanin. Oznacza to, że ubrania zostają dłużej w swoich oryginalnych kolorach. Natomiast w przypadku białych tkanin ocet jako kwas sprawdzi się doskonale w roli wybielacza.

Jest to możliwe ponieważ ocet zastosowany na białe tkaniny doskonale usuwa nawet drobne cząsteczki zaległego w tkaninie brudu. Wówczas nawet poszarzałe białe ubrania bądź ręczniki odzyskują pierwotną biel. Wystarczy wyprać je z dodatkiem octu.

Co więcej dodanie octu do prania zapobiega przed zafarbowaniem się ubrań. Wystarczy jedynie namoczyć tkaniny przed praniem w occie  i nie trzeba obawiać się, że tkanina potocznie mówiąc puści farbę.

Działanie antystatyczne octu

Nie każdy, o tym wiem ale ocet dodany do prania zapobiega elektryzowaniu się ubrań. Dzięki temu ocet zapewnia nam efekt antystatyczny.

Ocet jaką ochrona pralki

Wspomnieliśmy już wyżej nieco na temat ochrony naszych ubrań jaką uzyskujemy dzięki occie, jednak należy również zauważyć korzystne działanie tego specyfiku na samą pralkę. Przede wszystkim ocet chroni sprzęt przed tworzeniem się jego wnętrzu kamienia, gromadzenia się pleśni oraz szkodliwych bakterii. Ocet usuwa także nieprzyjemny zapach z pralki.

Jak należy stosować ocet?

Specyfik ten należy stosować oczywiście w zależności od potrzeb i powodu zastosowania. Zaleca się jednak aby dawka wynosiła w przedziale od 100 do 200 ml. Przykładowo: jeśli chcemy użyć octu w roli wybielacza lub środka antystatycznego w zupełności wystarczy 100 ml octu.

Natomiast aby usunąć nieprzyjemny zapach lub odświeżyć kolor również można zastosować 100 ml octu. W obu przypadkach ocet wlewamy bezpośrednio do bębna pralki. Natomiast w momencie gdy chcemy usunąć szczególnie trudne plamy z ubrań lub zabezpieczyć pralkę to odpowiednia będzie ilość 200 ml octu i w tym przypadku najlepiej wlać olej do pojemnika przeznaczonego w pralce na proszek.

Kiedy nie należy używać octu?

Warto jednak zwrócić uwagę, że ocet nie nadaje się do wszystkich tkanin, na przykład do jedwabiu, gdyż jest on bardzo delikatny. Octu nie należy także stosować na niektóre tkaniny wykonane z: satyny, koronki, syfonu, skóry, czy też aksamitu.

error: Treść zabezpieczona !!