Kiedyś ludzie spożywali o wiele więcej smalcu, a choroby i problemy znane nam ze współczesności dotykały ich o wiele rzadziej. Obecnie część osób wierzy, że smalec jest szkodliwy dla zdrowia. To oczywiście nieprawda, ponieważ spożywanie smalcu w odpowiedni sposób może przynieść wiele korzyści.
Smalec lepszy od oleju!
Smalec nie spala się tak szybko jak tłuszcze roślinne lub masło. To oznacza, że nie uwalnia szkodliwych (a nawet rakotwórczych) substancji tak szybko jak inne tłuszcze. Smalec ma też jedno działanie, o którym wie naprawdę mało osób – może być lekarstwem. Przykładowo: sprawdza się doskonale w różnych urazach skóry, ponieważ nie działa powierzchniowo (jak drogie kremy), ale wnika w głębsze warstwy i przyspiesza gojenie.
Nie musisz jeść smalcu żeby zobaczyć jego działanie!
Słonina ma w swoim składzie kwasy, które konserwują substancję czynną i transportują ją do głębszych partii skóry. Może wyleczyć egzemy, różne stany zapalne, wspomaga leczenie blizn i żylaków. Z kolei kolagen, który wchodzi w jej skład, wygładza i napina skórę, a przy tym zwalcza zmarszczki.
Pomoc przy gorączce, bólu w klatce piersiowej i zapaleniu oskrzeli
Są dwa sposoby użycia smalcu jako naturalnego leku w przypadku gorączki, bólu w klatce piersiowej czy zapaleniu oskrzeli. Pierwszy z nich polega na tym, by utłuc kilka liści kapusty (najlepiej tłuczkiem do mięsa), przetrzeć skórę smalcem i nałożyć na natłuszczone miejsce liść.
Drugi sposób jest nieco bardziej skomplikowany, ale ma szerokie działanie. Do smalcu trzeba dodać brandy, a następnie dobrze wymieszać. Powstałą substancję należy rozprowadzić po klatce piersiowej, położyć na to liście kapusty i przykryć szmatką, kocem lub innym materiałem.
Wiele zastosowań dla zdrowia i urody
Już nasze babcie wiedziały, że smalec ma dobry wpływ na organizm człowieka. Oto niektóre jego działania dla zdrowia i urody:
- łagodzi ataki kaszlu, a nawet astmę,
- łagodzi bóle mięśni i stanów,
- natłuszcza suchą skórę (dzieci i dorosłych),
- kor skórę,
- zwalcza stany zapalne skóry,
- pomaga w walce z żylakami, bliznami, siniakami,
- dezynfekuje,
- pomaga zwalczyć swędzenie po ukąszeniach owadów.
Smalec i nagietek – maść na bolące kolana
Smalec rozpuść w garnku, dorzuć kwiaty nagietka w proporcji garść na 500 gramów smalcu. Podgrzewaj całość przez pięć minut, potem odstaw na około dobę. Ważne by całą procedurę powtarzać jeszcze trzykrotnie. Na koniec uzyskaną miksturę należy przecedzić. Otrzymamy gotową maść, którą należy przełożyć do pojemnika lub słoiczka i przechowywać w chłodnym miejscu.
Smalec i rumianek – maść na bóle stawów i problemy skórne
Przygotuj 250 gramów smalcu i dwie garście kwiatów rumianku (możesz też dodać liść laurowy, inne zioła czy łuski cebuli). Rozpuść smalec, dodaj rumianek i wszystko zagotuj. Później garnek nakryj i odstaw do chłodnego miejsca na 24 godziny. Po tym czasie podgrzej jeszcze raz i przeciśnij przez gazę.