Domowa konserwa wieprzowa. Nie znajdziesz jej nigdzie indziej

Domowa konserwa wieprzowa – proces przygotowania

Konserwowanie owoców i warzyw stało się niemalże sportem narodowym. Ale czy kiedykolwiek myślałeś o próbie zachowania mięsa oprócz produktów roślinnych? W końcu wieprzowina i różne inne konserwy nie są niczym nowym pod słońcem, a półki w supermarketach są ich pełne.

Ale w tych komercyjnych produktach bardzo często można znaleźć mięso wątpliwej jakości, uzupełnione dużą ilością smalcu i różnymi innymi dodatkami do żywności, takimi jak konserwanty lub aromaty. Dlatego wydaje się całkiem dobrym pomysłem, aby spróbować zrobić taką wieprzowinę w domu. Nadaje się do przyrządzania wielu dań lub po prostu do chleba. I nie ma nic trudnego w jego przygotowaniu.

Składniki

  • wieprzowina – 1 kg
  • sól – 1 łyżka
  • czarny pieprz – do smaku
  • inne przyprawy – według upodobań

Instrukcja przygotowania:

Mięso dokładnie umyć pod bieżącą wodą i osuszyć papierowym ręcznikiem. Mięso pokroić w drobną kostkę, wrzucić do miski i posypać około łyżką soli. Następnie wymieszaj solone mięso, aby sól równomiernie rozprowadziła się między wszystkimi kawałkami mięsa. Jeśli chcesz, dodaj pieprz lub inne przyprawy na tym etapie i pozostaw na dwadzieścia minut.

W międzyczasie przygotuj słoiki z masonem. Należy je dokładnie wysterylizować, łącznie z pokrywkami, aby nie pozostał w nich brud ani mikroorganizmy.

Najlepszym sposobem na to jest przepłukanie szklanek wrzątkiem i/lub przetarcie roztworem wody i sody oczyszczonej lub przetarcie wysokoprocentowym alkoholem i pozostawienie do wyschnięcia. Wszelkie zanieczyszczenia lub ropiejące bakterie mogą zakłócić konserwację mięsa, a konfitura może się zepsuć.

Ponownie wymieszaj solone kawałki mięsa i umieść je w oczyszczonych słoikach, tak aby między mięsem a pokrywką był co najmniej 1 centymetr wolnej przestrzeni. Lekko zamknij przygotowane szklanki.

Przygotuj garnek o odpowiedniej wielkości i wyłóż jego dno czystą szmatką. Umieść szklanki w rondlu i zalej zimną wodą, tak aby sięgała około trzech czwartych wysokości szklanek. Jeśli mają tendencję do unoszenia się, należy je obciążyć dużym talerzem lub innym odpowiednim ciężarkiem.

Zapal kuchenkę i zagotuj wodę w garnku. Następnie zmniejsz temperaturę do minimum i gotuj przez kolejne 5 godzin, sprawdzając co godzinę poziom wody i uzupełniając w razie potrzeby. Nie używaj zimnej wody, ale gotuj wodę w czajniku.

Gdy mięso się ugotuje, ostrożnie wyjmij słoiki z garnka i mocno dokręć pokrywki. Nie kładź ich do góry dnem, aby tłuszcz z mięsa utworzył korek pod pokrywką i był lepiej chroniony przed ewentualnym psuciem się.

Pozwól mu powoli ostygnąć przez 12 godzin, a następnie przenieś do piwnicy lub chłodnej, ciemnej spiżarni, gdzie przetwory będą trwać co najmniej cztery lata.

error: Treść zabezpieczona !!