Zobacz, co się stanie, gdy codziennie będziesz stosować się do zaleceń lekarza: Po 2 tygodniach mój ból pleców zniknął, jakby nigdy nie istniał.
W naszym życiu elastyczność pełni istotniejszą funkcję, niż się często zakłada. Brak aktywności, nieużywanie określonych grup mięśniowych oraz skracanie mięśni mogą prowadzić do ograniczenia ruchomości i w konsekwencji do doświadczania nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.
Poprawa elastyczności jest kluczowa dla lepszego krążenia krwi i może mieć znaczące znaczenie w prewencji chorób takich jak problemy z nerkami, cukrzyca czy zapalenie stawów. Regularne ćwiczenia mogą znacząco wpłynąć na poprawę Twojej mobilności oraz stanu kręgosłupa.
Osobiście, stosując się do zaleceń lekarza, ćwiczę każdego wieczoru przed snem, co zaowocowało zauważalną poprawą mobilności i redukcją bólu już po dwóch tygodniach. Również moja matka doświadcza pozytywnych efektów, czując się o dwie dekady młodziej dzięki regularnym ćwiczeniom.
Aby rozpocząć, pamiętaj o kilku zasadach:
Początkowo Twoje ciało może nie być w stanie wykonywać ćwiczeń dokładnie tak, jak byś tego oczekiwał. Ważne jest, by dostosowywać ruchy do możliwości własnych mięśni i stawów, nie przekraczając ich granic. Unikaj forsowania się przez ból – w przypadku jego nasilenia lub odczuwania dyskomfortu, natychmiast przerywaj ćwiczenie.
Pamiętaj także, że prawidłowe wykonywanie ćwiczeń wymaga również odpowiedniego oddychania. Oddychaj głęboko i staraj się relaksować.
Oto przykładowe ćwiczenia:
- Wykrok w bok – Korzystnie wpływa na nogi i dolną część kręgosłupa. Pamiętaj, aby nie pochylać się do przodu.
- Koci grzbiet – Rozgrzewa kark, ramiona i kręgosłup. Z pozycji na czworakach, powoli zaokrągl plecy, a następnie delikatnie je wygięj, powtarzając ruch 10 razy.
- Rozciąganie – Może pomóc w wydłużeniu skróconych mięśni. Zaczynaj stopniowo, aby uniknąć przeciążenia.
- Ćwiczenie siedzące – Prosty ruch pracujący na nogach. Zachowaj ostrożność przy bólach pleców.
- Most – Doskonale wzmacnia środkową część ciała oraz rozciąga kręgosłup, szyję, uda i biodra.
- Rozciąganie boczne – Wpływa na mięśnie brzucha, kręgosłup, pachwinę i ramiona. Pamiętaj o utrzymaniu równowagi i symetrii.
- Głębokie klęczenie – Doskonałe dla górnej części ciała, w tym pleców i ramion. Pozwala na głębokie rozciągnięcie.