Cichy zawał – główne objawy. Jeśli to zignorujesz, konsekwencje mogą być poważne…

Jest bardziej podstępny niż klasyczny! Nie możesz poczuć cichego ataku serca, ale poważnie zagraża on Twojemu życiu…

Cichy zawał serca jest tak samo niebezpieczny jak klasyczny, może być nawet bardziej podstępny. Biegły zwrócił uwagę, że zawał mięśnia sercowego może wystąpić nawet bez objawów. Chodzi o tzw cichy zawał serca lub ciche niedokrwienie. „Czasami może się to zdarzyć bez wiedzy osoby, która dowiaduje się o tym dopiero później, podczas badania EKG lub USG serca” – wyjaśniła. Jej zdaniem cichy zawał serca stosunkowo często zdarza się u osób starszych, chorych na cukrzycę czy osób z wysokim progiem bólu.

„Cichy zawał serca jest tak samo zły, jak zwykły zawał serca, podstępne jest to, że pacjent nie wie, że miał zawał serca i dlatego nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Nie ma sposobu, aby zapobiec kolejnemu zawałowi serca” – wyjaśnia kardiolog.

Być może słyszałeś o ludziach, którzy wracają do domu z pracy i czują się trochę zmęczeni, więc siadają na krześle. Ale to jest ostatnia chwila, którą pamiętają. Z kaniulą w dłoni i prawdopodobnie blizną po operacji wrócili na kardiologię. Pokonali zawał serca, co było dla nich prawdziwym gromem z jasnego nieba. Nie odczuwali w ogóle żadnych objawów. Czyli dokładniej zauważyły, ale były na tyle łagodne i – jak mówią lekarze – niespecyficzne, że nie zwracano na nie bardziej zasadniczej uwagi.

Objawy cichego zawału serca, których nigdy nie należy ignorować

Nagłe zmęczenie

Jak pokazują badania medyczne, więcej kobiet umiera na cichy zawał serca. Dzieje się tak dlatego, że są przyzwyczajeni do często niedoceniania bólu. Jednym z typowych objawów cichego zawału serca może być nagłe uczucie wyczerpania lub zmęczenia. Ale kto z nas nie odczuwa od czasu do czasu zmęczenia.

I to kobiety zazwyczaj przezwyciężają to uczucie machnięciem ręki, bo przecież oprócz zajmowania się domem mają dzień w pracy, a do tego są zestresowane ze względu na dzieci. Oczywiście panikowanie z powodu każdego uczucia zmęczenia nie byłoby właściwe. Ale dobrze jest zwracać uwagę i dostrzegać inne ostrzeżenia swojego organizmu. Ponieważ cichy zawał serca może naprawdę nastąpić zupełnie niespodziewanie.

Mdłości

Jeżeli do wspomnianego uczucia zmęczenia dołączą się nudności i wymioty, wskazane jest podjęcie natychmiastowych działań. Może to być jeden z ostatnich sygnałów, że Twoje serce nie jest w dobrej kondycji. Co ciekawe, problemy żołądkowe opisuje czterech na pięciu pacjentów po zawale serca.

To naprawdę duża liczba. Nudnościom może towarzyszyć zgaga lub np. problemy trawienne. Jednak podobnie jak w przypadku zmęczenia, wiele osób ma tendencję do niedoceniania tych objawów. Zwykle zanim udamy się do kardiologa, sprawdzamy, co źle zjedliśmy.

Duszność

Czasami można dodać również duszność. Najczęściej na skutek zwężenia jednego z naczyń krwionośnych serce otrzymuje mniej natlenionej krwi i tym samym pompuje jej mniej do organizmu. Dlatego może czuć się chory, jakby nie mógł złapać oddechu. Podobnie jest przy wytężonym wysiłku sportowym, kiedy organizm nie otrzymuje tlenu, bo mięśnie zużywają go dużo.

W końcu niektóre inne objawy cichego zawału serca są dość podobne do uczuć po większym wysiłku fizycznym. I w końcu nie jest to takie zaskakujące. W takie sportowe zaangażowanie naprawdę wkłada się serce. Krew przepływa przez zwężone naczynie gorzej, jak wtedy, gdy ktoś ściska słomkę do picia. Serce musi zatem pracować z większą wydajnością, co również podnosi temperaturę ciała, możesz zacząć się pocić, pot jest zwykle zimny i możesz również zbladnąć.

Zwróć także uwagę na te znaki:

  • Dyskomfort w środkowej części klatki piersiowej. Może trwać kilka minut lub występować w seriach. Przypomina nieprzyjemny ucisk lub ból.
  • Dyskomfort w innych częściach górnej części ciała. W jednej lub obu rękach, w plecy, szyję, sanki lub brzuch.
  • Zimny ​​​​pot, nudności lub zawroty głowy.

Czy ta informacja była pomocna? Udostępnij post swoim znajomym, może komuś pomożesz.

error: Treść zabezpieczona !!