Najlepsze ciasto z rabarbarem: po co przyprawiać je cynamonem i dodawać truskawki.

Czy w Twoim ogrodzie w końcu wyrosły łodygi rabarbaru?

Obecnie trwa szczyt sezonu na to warzywo, który jest stosunkowo krótki i trwa tylko od maja do połowy czerwca. Więc nie czekaj na nic i zacznij piec. A jak najlepiej cieszyć się kwaśnym smakiem rabarbaru? W końcu w ciastku.

Rabarbar – warzywo czy owoc?

Rabarbar to trochę tajemnicza roślina. Roślina o oficjalnej nazwie rabarbar kędzierzawy należy do ziół z rodziny redsaceae. Chociaż zwykle myślimy o nim jako o owocu, tak naprawdę jest to warzywo. Ciekawostką jest jednak, że w latach 50. w USA, gdzie ciasta z rabarbarem są bardzo popularne, klasyfikowano go jako owoc. W końcu jednak wróciła do warzyw.

Z rabarbarem uważaj na liście

Rabarbar odnosi się do łodyg tej rośliny , które jako jedyne nadają się do spożycia. Jej liście są trujące , ponieważ zawierają różne toksyny, a ponadto kwas szczawiowy. Zawarte jest to również w samym rabarbarze, dlatego nie zaleca się jego spożywania kobietom w ciąży i karmiącym oraz małym dzieciom. Kwas szczawiowy to także powód, dla którego tak krótko możemy cieszyć się rabarbarem.

Kiedy roślina zaczyna kwitnąć, jej zawartość wzrasta. I dlaczego ten kwas jest tak niebezpieczny? Dzieje się tak, ponieważ wiąże minerały, np. wapń i żelazo, których organizm nie może wykorzystać, a wapń jest nawet wydalany z organizmu. Może to powodować osteoporozę przy zwiększonym spożyciu rabarbaru. Jednak rabarbar nie powinien zaszkodzić zdrowej osobie, jeśli jest spożywany z umiarem.

Rabarbar tylko z umiarem

Rabarbar warto jednak podgrzać – najpierw obrać łodygi, zalać gorącą wodą, a następnie ugotować na parze. Wskazane jest również przyjmowanie go z pokarmami bogatymi w wapń. Ciasto z rabarbarem i twarogiem to połączenie niemal idealne. Ponadto rabarbar zawiera również sporo witamin i minerałów , które z kolei korzystnie wpływają na organizm.

Zawiera głównie dużą ilość witamin A i K. Ten ostatni jest nawet niezbędny dla zdrowia kości. Ponadto rabarbar jest stosunkowo bogaty w wapń. Mimo kwaśnego smaku nie zawiera dużo witaminy C, za to nadrabia dużą ilością błonnika i antyoksydantów. Nic dziwnego, że stosowano go nawet w starożytnej medycynie chińskiej.

Najlepsze warzywa na placki

Dziś rabarbar popularnie dodaje się głównie do ciast i knedli owocowych , ale wykorzystuje się go również do robienia dżemów, kompotów i napojów. Najlepsze są ciemne łodygi, im bardziej czerwone, tym słodsze . Jeśli kupujesz rabarbar w sklepie, wybieraj łodygi, które są jędrne i chrupiące, z jak najmniejszą ilością grubych włókien. Należy je obrać tak jak seler naciowy. Jego zaletą jest stosunkowo długi czas przechowywania w lodówce, nawet do czterech tygodni.

Do rabarbaru najlepiej pasuje słodka kruszonka

Ze względu na wyrazisty kwaśny smak niektórzy rabarbaru nie potrzebują, inni wręcz przeciwnie, wręcz go uwielbiają. Pasztety z rabarbarem są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii . Nawet do tego stopnia, że ​​rabarbar jest czasami nazywany po angielsku plackiem. Właśnie ze względu na swój kwaśny smak rabarbar świetnie sprawdza się w słodkich ciastach z chrupiącą bułką na wierzchu. Jego smak doskonale podkreśla cynamon lub imbir, często łączony ze słodszymi owocami.

Dobrze komponuje się z truskawkami, ale także jabłkami. Znakomicie smakuje również w kruszonce – popularnym angielskim deserze składającym się z warstwy owoców obsypanej złotą bułką. Rabarbar pokrojony w kostkę można wykorzystać do placków lub babeczek, doskonale sprawdza się również jako nadzienie do placków z ciasta kruchego z kratką na wierzchu. Rabarbar w takich ciastach warto wcześniej ugotować na parze. Ponieważ rabarbar zawiera dość dużo wody, zalecamy zagęszczenie duszonego rabarbaru skrobią kukurydzianą lub tapiokową. Dodatkowo można ulepszyć i zmiękczyć nadzienie twarogiem, jogurtem lub budyniem waniliowym.

error: Treść zabezpieczona !!