Najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę siejąc koperek aby wyrósł bujny.

Koperek to soczyście zielony i aromatyczny dodatek, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie letniego posiłku.

Po pierwszych wiosennych nowalijkach przychodzi okres wakacji, a wraz z nim czas na zasianie koperku. Lipiec to idealny moment na zasianie koperku. Im szybciej nasiona trafią na grządkę, tym szybciej i dłużej będzie można się cieszyć jego wspaniałym smakiem.

Aby Koperek szybko urósł, należy wcześniej odpowiednio przygotować nasiona. Na 2 dni przed planowanym siewem nasiona powinny zostać namoczone. Można je rozsypać na nasączonej gazie lub bawełnianej ściereczce – dzięki wcześniejszemu namoczeniu zasiane nasiona już po kilku dniach zaczną kiełkować, bez tego może to potrwać nawet 2 tygodnie.

Teraz pora na wybranie odpowiedniego miejsca w ogródku i przygotowanie go pod zasiew. Najlepiej, gdy będzie to nasłonecznione miejsce, gleba powinna być żyzna, idealnie, jeśli wcześniej kompostem lub wzbogacona hummusem. Koperek nie będzie rósł w zbyt wapiennej ziemi.

Namoczone ziarna koperku powinny trafić do niewielkich otworów, głębokich na około 3 centymetry. Jeśli ma rosnąć w kilku rządkach, to powinny być oddalone od siebie o 25 centymetrów. Koperek z powodzeniem może zostać zasiany w pobliżu innych warzyw, lubi towarzystwo rzodkiewki, sałaty czy cebuli.

Po wysianiu nasion trzeba podlać grządki, które po pojawieniu się kilku pierwszych zielonych pędów będą wymagały przerzedzenia. Dzięki temu koperek urośnie szybciej i będzie ładniejszy. Idealna odległość między pojedynczymi roślinami wynosi od 3 do 5 centymetrów.

Aby koperek urósł bujny i zdrowy, trzeba go regularnie podlewać oraz nie dopuszczać do nadmiernego wysuszenia grządek, w razie potrzeby glebę można nawozić azotem.

error: Treść zabezpieczona !!