Jeśli masz te liście w ogrodzie, nie musisz martwić się chorobami płuc, alergiami czy bólami stawów: od teraz uprawiam je również w doniczkach!

Lubczyk – sekretna przyprawa babć!

Zioło to należy do rodziny ziół i przypraw, które są uprawiane w prosty sposób, a ich zastosowanie jest naprawdę wszechstronne.

Jest również znany jako roślina o wielu smakach i niepowtarzalnym aromacie. Na początku smakuje słodko, a na końcu nabiera gorzkich tonów. Dlatego nasze babcie zawsze miały go w swoich kuchniach, a bez niego nie można było przyrządzać ulubionych potraw.

Zdrowy lubczyk

To nie tylko przyprawa, która doda smaku Twoim potrawom, ale także bardzo pożyteczna roślina dla naszego zdrowia. Działa korzystnie na drogi moczowe – pomaga przy bolesnych stanach zapalnych, działa moczopędnie.

Dodatkowo sprzyja produkcji enzymów, które ułatwiają trawienie i przyspieszają metabolizm. Mocny smak i aromat działają również pozytywnie przeciw wzdęciom.

Lubczyk może chronić organizm przed stanami zapalnymi, które powodują np. choroby stawów. Oprócz korzystnego wpływu na drogi moczowe jest również doskonałym pomocnikiem przy przerostach prostaty, a jego zapach działa odprężająco.

Przygotowuje się z niego różne aromatyczne wywary, dressingi, a nawet dodawany jest do kąpieli. Poprawia również krążenie krwi, pomaga przy reumatyzmie i problemach z  pęcherzykiem żółciowym.

Wsparcie dla prawidłowej pracy płuc

Tradycyjna medycyna wykorzystuje lubczyk do redukcji śluzu w płucach, co poprawia oddychanie i wymianę tlenu w organizmie.

Zawiera także olejki eteryczne, które pomagają złagodzić podrażnienia płuc i poprawić ogólną kondycję już po 4 dniach stosowania.

Wspiera stawy

Zioło te jest uważane za naturalny środek i wsparcie dla zdrowych stawów łącznie z leczeniem reumatyzmu. Nie ma skutków ubocznych, co jest bardzo ważne.

Łagodzi alergie

Uspokajające działanie tego zioła w naturalny sposób pomaga zwalczać objawy alergii. Kwercetyna, związek zawarty w lubczyku, hamuje uwalnianie histaminy i zmniejsza podrażnienia spowodowane alergią.

Korzystny wpływ lubczyku na organizm i zdrowie:

  • Wspomaga trawienie, jeśli chcesz schudnąć jest on najlepszym pomocnikiem.
  • Przyspiesza metabolizm.
  • Wspomaga wydzielanie żółci – znakomita profilaktyka chorób pęcherzyka żółciowego.
  • Eliminuje wzdęcia.
  • Profilaktyka chorób układu krążenia, oczyszcza naczynia krwionośne.
  • Działanie moczopędne – doskonale sprawdza się u osób, które cierpią na częste stany zapalne pęcherza oraz nerek.
  • Usuwa nadmiar wody z organizmu, jeśli dużo solisz, lubczyk oczyszcza organizm z nadmiaru sodu.
  • Oczyszcza drogi oddechowe – usuwa śluz i ułatwia oddychanie.

Dzięki ekstraktowi z tego aromatycznego zioła z powodzeniem można leczyć choroby stawów, takie jak reumatyzm, choroba zwyrodnieniowa stawów czy dna. Możesz wykorzystać wszystkie części rośliny, ale najbardziej znaczący efekt ma korzeń. Napar z korzenia rośliny może skutecznie łagodzić wiele problemów zdrowotnych gdy jest pity kilka razy dziennie.

Znakomity w czasie grypy. To nie tylko świetna profilaktyka, ale także  pomaga szybciej wrócić do zdrowia.
Lubczyk w domu

Babcie stosowały lubczyk nie tylko w sosach, zupach czy mięsach. Jej liście suszone lub świeże były przechowywane w szafkach, gdzie działały jako środek odstraszający szkodniki.

Używaj wszystkich części zioła

Korzenie mogą być suszone, mielone i używane jako przyprawa do potraw. Do bulionów, sałatek i sosów można dodawać liście i łodygi. Młode liście nadają potrawom aromatyczny zapach.

Możesz suszyć liście i robić z nich różne domowe przyprawy.

Lecznicza herbata:

1 łyżeczkę posiekanych liści gotuj w 250 ml wody przez 10 minut.

Receptura ta korzystnie wpływa na stany zapalne dróg moczowych i jednocześnie działa detoksykacyjnie po nadmiernym spożyciu alkoholu czy nikotyny.

error: Treść zabezpieczona !!