Jakich błędów nie popełniać przy pielęgnacji kapryśnych fiołków. Od teraz twoje fiołki będą zachwycać.

Fiołki domowe są uroczymi kwiatami występującymi w wielu odmianach i kolorach.

Aby cieszyły oko i zdobiły dom, wymagają odpowiednich warunków i pielęgnacji. Błędy w uprawie tych kolorowych kwiatów popełniają zarówno początkujący, jak i doświadczeni miłośnicy roślin. Poznajmy kilka wskazówek, które pozwolą utrzymać fiołki w jak najlepszej kondycji.

1. Podlewanie.

Choć fiołki kochają wilgotne powietrze, to nie znoszą nadmiaru wody, zwłaszcza wewnątrz doniczki – powoduje ona gnicie liści i korzeni. Najlepszym wyjściem jest umieszczanie doniczek z kwiatami na podstawkach i wlewanie wody właśnie tam. Ciekawym rozwiązaniem jest także nawadnianie knotami. Odpowiednia ilość wody, którą rośliny same będą pobierać, pozwoli im zdrowo rosnąć i bujnie kwitnąć.

2. Oświetlenie.

Fiołki, choć pochodzą z Afryki, nie tolerują zbyt mocnego światła słonecznego i lubią cień. Nadmiar słońca powoduje spalenie liści i ich więdnięcie. Najkorzystniejszym miejscem dla fiołków będą okna wychodzące na północ, zachód, lub w ostateczności na wschód.

Każda odmiana ma nieco inne wymagania, więc warto obserwować liście, by ocenić, czy stanowisko im odpowiada – rozciągające się liście mają zbyt mało światła, a chylące się ku brzegom doniczki oznaczają, że jest go zbyt dużo.

3. Temperatura.

Optymalna temperatura dla fiołków powinna wynosić ok. 20 stopni – zapewni im długie i obfite kwitnienie. Fiołki nie lubią przeciągów, a pod wpływem zimnego powietrza bledną im liście i mogą zacząć gnić korzenie.

4. Nawożenie.

Najpiękniejsze w fiołkach są ich kwiaty. Aby kwiaty były bujne, warto dostarczać roślinom odpowiednich składników odżywczych. Istnieją nawozy dla roślin kwitnących, ale też takie przeznaczone specjalnie do fiołków. Należy ich używać zgodnie z  instrukcją podaną na opakowaniu.

Najważniejsze składniki takich nawozów to potas i mangan, a nawóz, który dostarczy tych składników można przygotować także samodzielnie w domu – wystarczy zalać wodą świeżą skórkę z banana i odstawić na kilka dni, a tak przygotowanym płynem podlewać kwiaty.

5. Zapobieganie chorobom.

Fiołki mogą być atakowane przez choroby – ich przyczyną może być złe podlewanie, nieodpowiednia temperatura lub towarzystwo innych roślin. Najczęstszą chorobą, która je dotyka, jest mączniak prawdziwy – na szczęście, dość łatwo się go pozbyć, jeśli zauważymy oznaki choroby w miarę szybko i odpowiednio zareagujemy.

Pierwszym objawem mączniaka jest pojawienie się na liściach fiołków białego pyłu. Można się go pozbyć, używając specjalnie przeznaczonego do tego preparatu, dostępnego w sklepie ogrodniczym lub wykorzystać naturalne sposoby.

Prostą domową metodą jest zalanie 50 gramów zmielonego czosnku dwoma litrami wody. Po odstawieniu mikstury na jeden dzień i przecedzeniu jej powstanie preparat, którym uratujemy zarażone chorobą liście i zapobiegniemy dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Stosując się do wszystkich powyższych zasad i odpowiednio dbając o nasze fiołki, uchronimy je przed chorobami i zapewnimy długie i piękne kwitnienie.

error: Treść zabezpieczona !!