W sobotni wieczór robię to ciasto na cały tydzień i codziennie rano mam się świeże wypieki. Warto zapisać ten przepis

Nie masz czasu codziennie gotować, a uwielbiasz świeże pieczywo? Doskonale trafiłeś!

Przedstawiam Ci przepis na ciasto, które w lodówce możesz przechowywać aż tydzień. Dzięki temu szybko wyczarujesz świeże, miękkie i giętkie bułki, które tak lubisz. To ciasto „kieszonkowe” o niepowtarzalnym aromacie, który musisz poznać!

Składniki:

  • 650 g mąki;
  • 250 ml mleka;
  • 200 g masła;
  • 100 g cukru białego;
  • 2 jajka;
  • 11 g suchych drożdży (lub około 30 g świeżych);
  • łyżeczka soli

Przygotowanie

Podgrzej mleko (nie doprowadzając do wrzenia), a w drugim garnku rozpuść masło. Wszystko schłodź do temperatury pokojowe. Do mleka dodaj cukier i łyżeczkę soli, wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia.

Następnie dodaj jajka i ostudzone masło. Ponownie wymieszaj, by wszystkie składniki się połączyły.

W oddzielnym naczyniu połącz mąkę i drożdże, a potem dodaj je do płynnych składników i wszystko wymieszaj. Ciasto wyrabiaj aż będzie gładkie (około 15 minut). Możesz opcjonalnie użyć nasadek do wyrabiania ciasta, jeśli je posiadasz. Pomóc może też mikser. Wystarczy wszystkie składniki umieścić w misie, ustawić odpowiedni tryb i w około 20 minut ciasto będzie gotowe.

Jeśli chcesz użyć ciasta innego dnia, włóż je do woreczka lub torebki, a następnie umieść w lodówce, gdzie będzie kwaśnieć, gęstnieć i uzyska odpowiednią konsystencje.

Co ważne, następnego dnia nie musisz użyć całego przygotowanego ciasta. Możesz tylko wziąć tyle, ile jest potrzebne, a resztę zostawić na kolejny raz.

To ciasto idealnie sprawdzi się na bułeczki z rodzynkami.

Wystarczy rozwałkować ciasto, napełnić rodzynkami, zawinąć i włożyć do piekarnika na około pół godziny. Jeśli się nie spieszysz, możesz przed włożeniem do piekarnika odstawić je na godzinę.

Aby bułeczki były zarumienione i błyszczące, możesz posmarować je żółtkiem (lub mieszanką żółtka z mlekiem). Na koniec wystarczy posypać cukrem pudrem i gotowe.

Smacznego!

error: Treść zabezpieczona !!