W jaki sposób picie napojów gazowanych szkodzi naszemu zdrowiu.

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, czego dostarcza swojemu organizmowi. Rośnie świadomość, że zdrowe odżywianie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak więc jest z napojami gazowanymi? Czy rzeczywiście są tak szkodliwe dla naszego organizmu?

Same bąbelki zawarte w napojach gazowanych raczej nie mają negatywnego wpływu na nasz organizm. Największy wpływ ma ogromna ilość cukru, która znajduje się w takich napojach. Zwłaszcza napojach typu cola. Wypijając szklankę takiego napoju przyjmujemy około 10 łyżeczek cukru w krótkim czasie.

Ta ilość przekłada się na całodzienne zapotrzebowanie organizmu na cukier. Można pomyśleć, dlaczego 10 łyżeczek cukru rozpuszczonych w 1 szklance napoju daje się wypić? Żeby tak słodki napój dało się wypić, jednym z jego składników jest kwas fosforowy. Jest to silny konserwant, który niweluje słodycz ogromnej ilości cukru w napoju dodając mu kwasowości.

Po wypiciu słodkiego napoju gazowanego w przeciągu 20 minut następuje silny wzrost cukru we krwi, co pozornie może wydawać się przypływem energii, choć tak naprawdę stanowi ogromny wysiłek m. in. dla naszej wątroby, która reaguje natychmiastowo i przekształca ten ogromny nadmiar cukru w tak bardzo niechciany przez nas tłuszcz. Po upływie  około 40 minut zaczyna działać na nasz organizm kofeina zawarta w coli.

Powoduje ona zwiększenie ciśnienia, co w efekcie stanowi sygnał dla wątroby, żeby uwolnić więcej cukru. Następuje blokowanie receptorów adenozyny w mózgu, co powoduje, że od razu odczuwamy zmęczenie. To z kolei doprowadza do stymulacji mózgu dopaminą i zaczynamy czuć się lepiej. Podobny mechanizm oddziaływania mają też narkotyki…

error: Treść zabezpieczona !!