Oto dlaczego warto stosować miodunkę i co takiego można z niej zrobić dla zdrowia.

Miodunka to mała, niepozorna roślina o różowych, niebieskich lub fioletowych kwiatach. Oprócz wyglądu wyróżnia ją także długa lista właściwości leczniczych.

Już od dawnych czasów wykorzystywana była do leczenia oparzeń, siniaków, zadrapań, ran, żylaków, zapalenia stawów i wielu innych. Przyspiesza ona procesy gojenia, a także pobudza układ odpornościowy, dlatego warto mieć ją w swojej naturalnej, domowej apteczce.

Miodunka zawiera substancje o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także stymuluje regenerację tkanek oraz wspomaga tworzenie nowych. Z jej liści i korzeni można przygotować nalewki, dressingi, kremy, olejki i maści, które wspomagają wzrost komórek w kościach i tkankach łącznych.

Przygotowane z miodunki kompozycje można także łączyć z olejkami eterycznymi w celu spotęgowania ich działania.

Do leczniczych efektów miodunki zaliczyć można:

• leczenie ran
• pomoc w odkrztuszaniu śluzu
• działania antybakteryjne
• działania odtruwające
• działania przeciwzapalne
• poprawienie jakości paznokci, skóry i włosów
• wzmocnienie ścięgna i stawów
• leczenie tkanki płucnej (przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych)

W jaki sposób można korzystać z tej niesamowitej rośliny? Propozycji jest wiele. Oto kilka z nich:

Herbata na kaszel

Jedną łyżkę ususzonej rośliny zalać 300 ml wrzącej wody. Parzyć przez około 10 minut. Odcedzić w celu usunięcia suszu. Pić dwa razy dziennie aż objawy kaszlu ustąpią.

Relaksująca, lecznicza kąpiel z miodunki

Do wanny z ciepłą wodą wsypać około 200 gram świeżych liści miodunki. Odczekać dziesięć minut. Po upływie tego czasu kąpać się przez około 20 minut dla najlepszych efektów.

Maść na wypryski

Zebrać liście miodunki. Dokładnie je umyć i wymieszać na gładką masę w blenderze. Nałożyć na obszar wyprysków. Zawarte w roślinie garbniki pomogą zamknąć pory w skórze, a także zregenerować uszkodzoną tkankę.

error: Treść zabezpieczona !!