Liście laurowe na wyciągnięcie ręki – Samodzielnie wyhoduj drzewko laurowe w domu

Liście laurowe są jednym ze składników, których używamy bardzo często w naszym codziennym gotowaniu.

Jednak wcale nie musimy ich kupować w sklepie – możemy spróbować własnej hodowli na kuchennym parapecie, dzięki czemu w każdym momencie mamy świeżą przyprawę. Jednak jak wyhodować takie drzewko?

Hodowla drzewka laurowego od nasionka

Pierwszym krokiem jest zakup nasion i ich odpowiednie przygotowanie. Zanim wsadzimy je do ziemi należy delikatnie naruszyć powierzchnię skorupki nasiona. Aby to zrobić można je podrapać nożem kuchennym, lub przetrzeć papierem ściernym.

Kolejnym krokiem jest namoczenie naruszonego nasionka w wodzie do momentu, aż spęcznieje. Takie nasionko możemy zasadzić na głębokość 1 centymetra w naczyniu z wilgotnym, kalcynowanym piaskiem.

Tak przygotowane naczynie przesłaniamy folią i przechowujemy w jasnym pomieszczeniu, podlewając co jakiś czas. Folię zdejmujemy dopiero wtedy, kiedy pojawią się pierwsze kiełki. Właściwe sadzenie do doniczki z ziemią następuje dopiero, gdy na kiełkach pojawią się listka.

Rozmnażanie drzewka poprzez sadzonki

Innym sposobem na nowe drzewko laurowe jest wykorzystanie gałązek już istniejącej rośliny. W tym celu należy ukośnie uciąć zieloną gałązkę z istniejącego drzewka na długość 20 – 25 cm i podzielić ją na sadzonki z 2 – 3 liśćmi.

Aby przyspieszyć tempo wzrostu rośliny, do uciętych gałązek można zastosowań stymulator wzrostu korzeni.

Sadzonkę zasadź w mokrym piasku, pod przykryciem z folii, dla zachowania wysokiej wilgotności. Pamiętaj o podlewaniu, którego częstotliwość powinna wynosić ok. 2 -3 razy na tydzień. Po 3 – 4 miesiącach roślinę można przesadzić do doniczki z ziemią – wtedy będziemy pewni, że roślina odpowiednio się ukorzeniła.

Jednak jak przesadzić taką sadzonkę i jakie warunki zapewnić?

Zacznijmy od doboru doniczki – im większa, tym większy i wyższy będzie krzak. Można wykorzystać gotową glebę ze sklepu, dla drzewka laurowego najlepsza będzie ta dla sukulentów.

Można także napełnić doniczkę pod drzewko warstwą drenażową, mchem torfowym, perlitem i dwoma warstwami kompostu. W tak przygotowanym podłożu delikatnie umieszczamy młodą roślinkę, uważając na młode korzenie i przysypujemy je ziemią.

Należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu – należy unikać miejsc mocno nasłonecznionych, wybierzmy raczej półcień/delikatne światło.

Ponadto pamiętajmy o nawadnianiu rośliny, która uwielbia wilgotne powietrze – aby je zapewnić spryskuj je wodą, podlewaj lub zapewnij zbiornik z wodą blisko doniczki.

error: Treść zabezpieczona !!