Duże kawałki mięsa piekę tylko w ten sposób. Mają rumianą skórkę, są soczyste i miękkie. Cenne wskazówki.

Przygotowując noworoczną, świąteczną lub po prostu uroczystą kolację, bardzo często wybieramy duże, imponujące kawałki mięsa, takie jak łopatka, jagnięcina lub szynka wieprzowa. Niestety, takie duże pieczenie, choć zazwyczaj wyglądają ładnie, to nie zawsze są miękkie i soczyste.

Chyba każdy, kto choć raz spróbował upiec duży kawałek mięso, bał się, że pieczeń wyjdzie za sucha, albo, że mięso będzie niedopieczone. Dlatego, chcę ci przedstawić garść przydatnych wskazówek, dzięki którym unikniesz najczęstszych błędów i przygotujesz pyszne, równomiernie upieczone, soczyste mięso.

Zanim zaczniemy przygotowywać mięso do pieczenia, musimy wybrać odpowiedni jego kawałek. Najlepiej wybrać mięso bez kości, takie jak szynka, filet lub polędwica. Jeżeli zależy ci na tym, żeby upiec duży kawałek w całości, nie wybieraj mięsa, które waży więcej niż 2-2,5 kg.

Zbyt ciężkie mięso nie dopiecze się w środku, mimo przypalenia się na krawędziach. Jeżeli chcesz, żeby przygotowane przez ciebie mięso było soczyste i aromatyczne, możesz je nadziać smalcem i/lub czosnkiem. Chude mięso łatwiej przygotować tak, żeby było miękkie i soczyste.

Przygotowując marynatę warto wiedzieć, że poszczególne rodzaje mięsa dobrze się komponują z różnymi marynatami. Wieprzowina świetnie się łączy z musztardą i miodem. Wołowina natomiast doskonale pasuje do słodko-kwaśnych sosów oraz ziół prowansalskich.

Kiedy marynować?

Duże kawałki mięsa potrzebują czasu, aby przejść smakiem i aromatem marynaty. Dlatego, minimum czasu, jakie mięso powinno leżeć zamarynowane, to kilka godzin. Najlepiej jest zamarynować całość wieczorem, dzień przed pieczeniem, i schować na noc w lodówce.

Odpowiednia temperatura mięsa

Równomierne upieczenie mięsa jest bardzo istotne. Dlatego, zanim włożysz mięso do nagrzanego piekarnika, wyjmij je z lodówki i odstaw na jakieś 2-3 godziny. Dzięki temu cała tusza osiągnie taką samą temperaturę (na zewnątrz i wewnątrz), co pozwoli dobrze upiec mięso.

Złota, rumiana skórka

Jeżeli zależy ci na ładnym wyglądzie mięsa, to zanim włożysz je do piekarnika, dobrze jest je krótko podsmażyć, do uzyskania złotego koloru. Jeżeli wielkość wybranego przez nas kawałka (lub jego kształt) nie pozwala na smażenie go na patelni, dobrze jest włożyć go do piekarnia nagrzanego do 220-250 stopni.

Pieczemy do momentu, w którym skórka się zezłoci, a następnie pieczemy dalej, zmniejszając temperaturę do 160-180 stopni.

Uzyskaj miękkie, soczyste mięso

Kiedy skończymy piec mięso i wyjmiemy je z piekarnika, dobrze jest odczekać, aby soki znajdujące się wewnątrz, mogły się równomiernie rozłożyć w całym kawałku. Dlatego, przed krojeniem, postaw mięso w ciepłym miejscu (może to być np. wyłączony, otwarty piekarnik), pod folią lub ręcznikiem na kwadrans.

Krojenie też jest istotne!

Mięso będzie miękkie i soczyste, jeżeli pokroisz je w odpowiedni sposób. Zanim weźmiesz nóż do ręki i wykonasz pierwsze nacięcie – spójrz na przygotowaną przez siebie pieczeń. Zobaczysz włókna, czyli linie, które będą umiejscowione wzdłuż. Krojąc po włóknach sprawisz, że mięso będzie delikatne, mięciutkie i soczyste.

error: Treść zabezpieczona !!