Substancja wyrządzająca szkody w ludzkim organizmie. Będziesz zaskoczona – jesz to codziennie.

Czy zastanawiasz się nad tym, czym jest glutaminian sodu E621? Czy cokolwiek o tej substancji słyszałeś?

Możesz być bardzo zaskoczony tą informacją, ale codziennie tą substancję zjadasz jednocześnie przyczyniając się do spustoszenia w swoim organizmie.  

Glutaminian sodu E621 to popularny dodatek, który znajduje się niemalże we wszystkich produktach spożywczych. Także duża liczba restauracji dodaje ten dodatek do swoich potraw, by miały one bardziej wyrazisty smak.

Niestety popularność glutaminianu sodu nie wpływa na jego jakoś – jest jedną z najbardziej szkodliwych substancji. Można śmiało powiedzieć, że jemy ją codziennie, często nawet o tym nie wiedząc.   Glutaminian sodu występuje w postaci białego i krystalicznego proszku, który jest bardzo podobny co cukru lub soli.

Czasami można go spotkać w postaci ciekłej. W większości przypadków jest dodawany do różnego rodzaju produktów spożywczych, aby wzmocnić ich smak. Ponadto wzmacnia apetyt i prowadzi do problemów z nadwagą.

Najczęściej dodawany jest do kiełbas, fast foodów, zup, piw, konserw i dań gotowych. Dzienna dawka, jaką mogą przyjąć dorośli to 1,5 grama, zaś dzieci mniej niż pół grama. Jako ciekawostkę dodam, że rocznie zużywa się ponad 200 ton tego dodatku. 

Glutaminian sodu E621 można łatwo przedawkować. Wówczas występują następujące objawy: zawroty głowy, zaburzenia widzenia, nudności, osłabienie, migrena, zaburzenia równowagi hormonalnej, ogólne osłabienie oraz ból w klatce piersiowej.  

Ten popularny dodatek do potraw sprawia, że jedzenie jest o wiele smaczniejsze, a to sprawia, że szybko się uzależniamy od żywności przetworzonej jak np., chipsy. Z tego względu warto zapamiętać, że stosowanie glutaminianu sodu E621 jest opłacalne tylko i wyłącznie dla producentów żywności, ponieważ obniża koszty produkcji, a także zwiększa znacznie sprzedaż danego produktu.

Dlatego robiąc zakupy w sklepie spożywczym warto czytać dokładnie etykiety i unikać żywności, która ma w składzie dodatek E621.  

error: Treść zabezpieczona !!